Jak zostać trychologiem? Czy to praktyczny zawód? Jakie wykształcenie potrzebne jest w trychologii kosmetologicznej i medycznej?

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać trychologiem, przeczytaj ten artykuł. Odpowiadamy na to pytanie i wyjaśniamy, gdzie można znaleźć zatrudnienie po szkoleniach trychologicznych.

Z roku na rok rośnie liczba gabinetów świadczących usługi trychologiczne, w związku z czym potrzeba coraz więcej specjalistów w tej dziedzinie. Można wręcz powiedzieć, że trychologia to zawód z przyszłością. Dowiedz się jak zostać trychologiem!

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista, który ukończył taki kierunek studiów lub kurs związany z trychologią. Zajmuje się diagnostyką i zabiegami, które pomagają w problemach ze skórą głowy.

Trycholog zajmuje się:

  1. diagnozowaniem i leczeniem schorzeń skóry głowy, takich jak: łojotokowe i atopowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca, łupież, łojotok, choroby pasożytnicze oraz zapalenie mieszków włosowych.
  2. leczeniem łysienia, z rozróżnieniem typów łysienia, takich jak: łysienie androgenowe, plackowate, bliznowaciejące i telogenowe.
  3. leczeniem problemów z wypadaniem włosów oraz z łamliwymi, rzadkimi i słabymi włosami.

Trychologia – co to jest? Trychologia medyczna i trychologia kosmetologiczna

Trychologia to rozwijająca się specjalistyczna dziedzina, która obejmuje elementy dermatologii, medycyny i kosmetologii. Koncentruje się na leczeniu dolegliwości skóry głowy i włosów. Zabiegi trychologiczne są już bardzo popularne za granicą, w Polsce dopiero od niedawna powstają gabinety trychologiczne. Trychologia medyczna może być praktykowana wyłącznie przez lekarzy specjalistów, w przeciwieństwie do trychologii kosmetycznej. Działania trychologa kosmetycznego nie są leczeniem, a jedynie wspierają terapię farmakologiczną, jaką zaleca lekarz i zapewniają dobór odpowiedniej pielęgnacji.

Jak wygląda wizyta w gabinecie trychologicznym?

Na początku trycholog wykonuje analizę stanu skóry głowy i cebulek włosowych za pomocą specjalnych przyrządów, między innymi kamery trychologicznej. Następnie określa przyczyny problemu, wystawia diagnozę i dobiera metodę leczenia. Poza tym pomaga klientowi wybrać skuteczną dla niego metodę pielęgnacji włosów. Doświadczony trycholog udziela również rad z zakresu profilaktyki problemów skóry głowy.

Zobacz też:  Jak napisać podanie o pracę bez ogłoszenia - praktyczne wskazówki krok po kroku

Jak zostać trychologiem?

Trychologiem może zostać właściwie każdy, a poziom wykształcenia jest bardzo zróżnicowany. W polskim prawie nie ma zawodu trychologa, w związku z tym nie są uregulowane wymagane kwalifikacje. Można po prostu ukończyć kurs trychologiczny lub szkolenie online, na przykład w Akademii Trychologii. Udział może wziąć każdy, bez wykształcenia kosmetycznego czy medycznego i zdobyć specjalistyczny certyfikat oraz materiały szkoleniowe.

GWSH w Katowicach oferuje kurs trychologii przeznaczony przede wszystkim do kosmetologów i fryzjerów. Z drugiej strony ta specjalizacja pojawia się również w szkołach wyższych, na przykład w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy czy Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Tak więc trychologiem może być osoba po kursie trychologii lub taka, która ukończyła wyższą szkołę.

Szkolenia trychologiczne. Cel szkolenia trychologicznego

Trychologami często zostają kosmetolodzy, fryzjerzy, dermatolodzy i styliści, którzy chcą się kształcić i poszerzyć zakres swoich kompetencji. To dziedzina, która się stale rozwija, dlatego trycholog powinien ciągle zdobywać wiedzę.

Podczas szkolenia absolwenci uzyskują niezbędną wiedzę z zakresu trichoskopii, która pozwoli im na samodzielną praktykę. Uczą się również:

  • rozróżniać typy łysienia;
  • poznać rodzaje chorób skóry głowy;
  • pracować z trychoskopem, czyli kamerą trychologiczną;
  • poprawnego wykonywania zabiegów trychologicznych.

Jakie są zarobki trychologa?

Jak w przypadku większości zawodów, również zarobki trychologów są zróżnicowane. Mogą wynosić od 3500 do 8000 zł brutto. Wiele zależny na przykład od cen usług, jakie oferuje gabinet trychologiczny. Średnio mieszczą się one w przedziale od 80 do 150 zł. Konsultacje i diagnostyka zwykle trwają od kilkunastu minut do godziny. Uprawnienia lekarskie dają możliwość większych zarobków, bo można wykonywać również zabiegi lecznicze i wypisywać recepty.

Gdzie szukać pracy jako trycholog?

Trycholog może znaleźć zatrudnienie wszędzie tam, gdzie oferuje się zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze przeznaczone na skórę głowy i na włosy. Specjalista może poszerzyć ofertę swojego gabinetu fryzjerskiego, kosmetycznego, salonu odnowy biologicznej lub otworzyć odrębny gabinet trychologiczny.

Zobacz też:  Jak liczyć urlop za miesiąc pracy? - ile dni przysługuje pracownikowi

Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *