Jak zostać dyplomatą? Dyplomacja to sztuka prowadzenia spraw zagranicznych. Rozpocznij karierę w dyplomacji

Jak zostać dyplomatą? Jest to osoba, która reprezentuje interes pewnego państwa na arenie międzynarodowej. Najczęściej pracuje w korpusie dyplomatycznym. Stanowi on wsparcie dla polityków. Dowiedz się więcej.

Jak zostać dyplomatą? Niektórzy uważają, że jest to praca marzeń. Obcowanie z obcymi kulturami oraz podróże. Dodatkowo praca ta związana jest z wysokimi zarobkami, a przynajmniej tak się uważa. Czy ten zawód rzeczywiście jest aż tak interesujący? Wiele zależy od tego, czego oczekujesz od swojej ścieżki kariery. Dyplomata to zawód bardzo specyficzny. Popkultura nieco wypaczyła charakter tego zawodu. W filmach oraz serialach przedstawiany jest obraz tego zawodu, który potrafi odbiegać od rzeczywistości. Jaka jest prawda o tej pracy? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Rys historyczny dyplomacji – jak zostać dyplomatą?

Dyplomata to bardzo stary zawód. Znany jest praktycznie od starożytności. Jego rolą jest kontaktowanie się z obcymi ludami w celu kooperacji. Pełnili oni również funkcje podczas wojny. Często to w ich obowiązkach leżało wypowiedzenie konfliktu. W średniowieczu zarysował się obraz dyplomaty, który po paru zmianach funkcjonuje do dziś. To właśnie wtedy francuzi wykazywali się na arenie międzynarodowej swoimi zdolnościami retorycznymi. Do dzisiaj uważa się, że językiem tego zawodu jest właśnie język francuski.

Praca w dyplomacji – czym zajmuje się dyplomata?

Zadanie, które stoi przed dyplomatami to ochrona interesów swojego państwa. Może to przybierać różnego rodzaju działania. Osoby, które zastanawiają się, jak zostać dyplomatą, często nie do końca rozumieją istotę tego zawodu. Dyplomata odpowiada za odpowiedni przepływ informacji pomiędzy własnym państwem a krajem, w którym stacjonuje. Zaufani dyplomaci mogą również negocjować istotne z punktu widzenia państwa sprawy. Przede wszystkim powinien on dbać o przyjazne stosunki. Jest to osoba, która w uproszczeniu pełni rolę wizytówki państwa. W związku z tym musi być to osoba reprezentatywna.

Zobacz też:  Jak napisać życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej? przykłady i wzory

W jaki sposób precyzuje się obowiązki dyplomatów? Kim jest dyplomata?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zostać dyplomatą oraz jakie są jego obowiązki, to możesz znaleźć wiele ciekawych informacji w obowiązującej ustawie. Dyplomata zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej z dnia 27 lipca 2001 roku (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1403) ma prawi w wyjątkowych okolicznościach przejąć również funkcje konsularne. Sporo informacji na temat funkcjonowania oraz charakterze pracy przedstawicieli spraw zagranicznych znajduje się w Konwencji Wiedeńskiej, czyli międzynarodowym dokumencie.

Kariera w dyplomacji – służba zagraniczna

Pracując jako wysłannik ministerstwa spraw zagranicznych, dyplomata musi wykazywać się dużym obyciem oraz kulturą. W jego obowiązkach jest uczestniczenie w różnego rodzaju bankietach oraz uroczystościach, które organizowane są z różnych okazji. Kariera w dyplomacji z tego powodu wydaje się dla wielu interesująca. Wystawne bankiety sprawiają, że sporo osób zastanawia się nad tym, jak zostać dyplomatą. Co ciekawe na tego rodzaju stanowisku wręcz wskazane jest posiadanie współmałżonka. Bardzo często taka osoba wspomaga dyplomatę w organizowaniu przyjęć oraz wydarzeń kulturalnych.

Wykształcenie oraz selekcja – jak zostać dyplomatą?

Żeby zostać dyplomatą, musisz posiadać wykształcenie wyższe, tytuł magistra. Jest to warunek konieczny. Najlepiej jeżeli ukończyłeś kierunki związane w pewnym stopniu z twoją przyszłą funkcją. Dobrym przykładem takich kierunków jest:

  • politologia;
  • historia;
  • kulturoznawstwo;
  • filozofia.

Dodatkowo musisz wykazać się znajomością prawa międzynarodowego, polityki zagranicznej, sytuacji politycznej, ekonomii i gospodarki. Konieczne będzie również odpowiednie rozeznanie w sytuacji geopolitycznej. Znajomość dwóch języków obcych również jest warunkiem.

Wymagania względem dyplomaty

Z racji na istotną funkcję, którą pełni dyplomata, musi on być osobą stabilną psychicznie. Wymagane są również pewne predyspozycje psychofizyczne, które umożliwiają pełnienie swojej funkcji. Selekcji kandydatów dokonuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Po wybraniu odpowiedniego kandydata zostanie on poddany rocznej aplikacji dyplomatyczno-konsularnej. Polega ona na zatrudnieniu kandydata na stanowisku w Ministerstwie. Podczas pracy należy odbyć szereg szkoleń, które są organizowane przez Akademię Dyplomatyczną przy placówce Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zobacz też:  Jak zostać modelką? Czy współpraca z agencją modelek pomoże w rozpoczęciu kariery w zawodzie fotomodelki?

Aplikacja dyplomatyczno-konsularna

Jako kandydat musisz wziąć udział we wszystkich szkoleniach. Musisz uczestniczyć w naborze na aplikację. W ten sposób masz możliwość obcować ze sprawami, które podczas pracy dyplomaty będą dla ciebie codziennością. Następnie po otrzymaniu niezbędnych certyfikatów możesz przystąpić do docelowego egzaminu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu dyplomatyczno-konsularnego otrzymasz tytuł dyplomatyczny attaché. Tym samym będziesz mógł już reprezentować swój kraj na arenie międzynarodowej.

Ile zarabia dyplomata?

Zarobki dyplomaty bardzo mocno powiązane są z jego stopniem dyplomatycznym. Podczas rocznej aplikacji kandydat zarabia około 3 700 zł brutto. Wraz ze stażem i dobyciem pierwszego tytułu dyplomatycznego jego wynagrodzenie wzrasta do około 6 000 zł brutto. Następnie wraz z kolejnymi stopniami wzrasta miesięczne wynagrodzenie. Szefowie misji dyplomatycznych mogą liczyć na pensje na poziomie około 15 000 zł brutto.

Praca dyplomaty to wielki prestiż, ale również obowiązek. Twoje zachowanie świadczyć będzie nie tylko o tobie jako osobie, ale o całym państwie, które reprezentujesz. Dyplomata musi posiadać nienaganne maniery. Konieczna jest znajomość przynajmniej dwóch języków obcych, których możesz nauczyć się na kursach, Znajomość języków obcych jest równorzędna z innymi zdolnościami dyplomatycznymi.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *