Jak zostać logopedą? Poznaj zawód, który pozwoli ci uszczęśliwiać ludzi, a jednocześnie zarabiać bardzo dobre pieniądze!

Jak zostać logopedą? Kim jest logopeda? Jest to osoba, która zajmuje się leczeniem wady wymowy. Zdarzają się one w każdym wieku, mogą być spowodowane innymi chorobami lub urazami mózgu. Czytaj dalej.

Jak zostać logopedą? Jeżeli chcesz pomagać ludziom, to być może jest to zawód dla ciebie. Możesz zostać specjalistą, który dzięki swojej wiedzy koryguje wady wymowy dzieci oraz osób dorosłych. Klientami logopedy są ludzie praktycznie z każdej grupy wiekowej. Zapotrzebowani na logopedów ciągle rośnie. Wynika to z wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest rosnąca świadomość społeczeństwa. Przykładamy coraz większą uwagę od naszej prezencji oraz relacji międzyludzkich, a mowa jest w końcu naszym podstawowym narzędziem komunikowania się. Dowiedz się więcej o tej pracy.

Droga do zawodu – jak zostać logopedą?

Jak zostać logopedą? Żeby nim zostać, musisz zdobyć najpierw wykształcenie wyższe. Nie musi być ono jednak kierunkowe. Jeżeli ukończyłeś już jakiś inny kierunek, to możesz go uzupełnić o podyplomowe studia z logopedii. Nie możesz jednak wykonywać tego zawodu bez odpowiedniego wykształcenia, ponieważ narażałoby to twoich przyszłych klientów na szkody. Niektóre szkoły wyższe wplatają do kierunków humanistycznych, takich jak polonistyka specjalizację logopedyczną. Nie będą one jednak tak dogłębnie poruszać tematu jak studia ukierunkowane wyłącznie na logopedię.

Logopedia, czyli ciekawa specjalizacja

Logopedzi powinni charakteryzować się specyficznym zestawem cech. Jak zostać logopedą? Przede wszystkim ty sam, jako logopeda musisz wyrażać się poprawnie. W niektórych uniwersytetach praktykuje się badania, które mają na celu ocenę aparatu mowy kandydatów. Poprawność wymowy jest w tym zawodzie niesamowicie istotna. Z tego powodu, jeżeli rozważasz ten kierunek, a występuje u ciebie jakaś wada, to dobrym rozwiązaniem jest samodzielne umówienie się do logopedy. Będzie to dla ciebie świetna okazja do poznania tego zawodu od praktycznej strony.

Zobacz też:  Jak zostać prokuratorem i na czym polega praca w prokuraturze? Dowiedz się, jakie są wymagania w tym zawodzie!

Kierunek rozwoju – jak zostać logopedą?

Gdzie zatrudniani są logopedzi? Najczęściej są to szkoły, praktycznie na każdym poziomie, od podstawówek do szkół wyższych. Jak zostać logopedą? Proces zdobywania pracy jest przeważnie standardowy, musisz odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę i przesłać swoje CV. W niektórych przypadkach pracodawcy wymagają również listu motywacyjnego. Na podstawie tego, pracodawcy wybierają osoby, które najbardziej odpowiadają ich oczekiwaniom. Logopedzi zatrudniani są również w specjalistycznych poradniach, gdzie klienci mogą pracować nad swoimi wadami wymowy.

Czy logopeda i neurologopeda to jeden zawód?

Logopeda to ogólny zawód, który dzieli się na specjalizacje. Oczywiście osoby, które zdobywają specjalizację, mogą liczyć na wyższe zarobki oraz większe uznanie pracodawców. Neurologopeda jest właśnie jedną ze specjalizacji logopedycznych. Neurologopeda zajmuje się wadami, których podłożem jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Nie jest to jedyna specjalizacja logopedyczna. Wyróżnia się również:

  • surdologopedę;
  • logopedę artystycznego;
  • oligofrenologopedę;
  • balbutologopedę.

Cechy dobrego logopedy

Logopedzi pracują w większości z osobami, które mają problem z wymową. W związku z tym zrozumienie ich czasami może być problematyczne. Oczywiście zależy to od stopnia upośledzenia aparatu mowy. Specjalista pracujący z takimi osobami, musi wykazywać się dużą cierpliwością oraz zrozumieniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy z dziećmi. Dodatkowo logopedę powinna napędzać ciągła chęć rozwoju. Badania w tej dziedzinie postępują, dzięki czemu pojawiają się nowe metody pracy z pacjentami. Dobry logopeda powinien być świadomy tego, że niezbędne jest ciągłe kształcenie się.

Logopeda w placówce szkole podstawowej

Z zawodem logopedy najczęściej spotykamy się w szkole podstawowej. Chcesz wiedzieć, jak zostać logopedą w podstawówce? W związku z tym, że jest to praca z dziećmi, to musisz udowodnić potencjalnemu pracodawcy, że jesteś odpowiednią do tego celu osobą. Podczas tej pracy będziesz walczyć z takimi wadami jak seplenienie, jąkanie lub niepoprawna wymowa konkretnych liter. Logopedzi pracujący w szkołach podstawowych bardzo często mają również wykształcenie pedagogiczne, które pozwala im w odpowiedni sposób podejść do młodzieży.

Zobacz też:  Implantologia - Kim jest lekarz implantolog?

Praca logopedy w praktyce

Pora przejść do tego, w jaki sposób wygląda ten zawód w praktyce. Osoby, które przychodzą do logopedy, borykają się z różnymi problemami. Specjalista musi rozpoznać zaburzenie oraz poznać jego przyczynę. Często wada wymowy może wynikać z niewłaściwego ustawienia języka lub innych upośledzeń aparatu mowy. Po rozpoznaniu przyczyny logopeda rozpoczyna pracę z pacjentem. Polega ona na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń. Trenuje się prawidłowe ułożenie języka oraz żuchwy, ale również praktykuje się umiejętność różnicowania dźwięków. W niektórych przypadkach konieczne jest dbanie o kontrolę połyku.

Ile zarabia logopeda?

Specjalista, który ukończył studia podyplomowe lu kierunkowe, może znaleźć pracę w szkole na etacie lub w klinice. Może również prowadzić terapię w ramach prywatnej działalności. Będzie to znacznie wpływało na wynagrodzenie. Pracując na etacie, widełki płac są dość szerokie, obejmują one wynagrodzenie od minimalnej krajowej do 8 000 zł brutto. Tak duża rozbieżność wynika z tego, że w przypadku szkół państwowych wynagrodzenie jest dość niewielkie. Po drugiej stronie znajdują się renomowane prywatne kliniki. Najwięcej jest jednak w stanie zarobić logopeda prowadzący własną działalność.

Logopedzi prowadzący prywatne gabinety, sami ustalają stawki, po których chcą przyjmować klientów. Zazwyczaj ceny oscylują w okolicach 100-200 zł za godzinę. Zakres obowiązków jest jednak znacznie większy. Dlatego, jeżeli interesuje cię taka ścieżka kariery zawodowej, możesz zebrać najpierw doświadczenie, pracując na etacie. Jest to praca, która niewątpliwie daje bardzo dużo satysfakcji. Musisz jednak mieć świadomość, że większość klientów będą stanowiły dzieci. Warto zastanowić się nad tym, czy ma się do nich odpowiednie podejście.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *