Czeka cię ważne spotkanie w pracy? Zadbaj o wygląd swoich włosów 

Wygląd nie jest najważniejszy, jednak czasem warto się o niego zatroszczyć. Praca to obszar, gdzie człowiekowi zależy, aby wypaść jak najlepiej i zrobić dobre wrażenie. Dlaczego sobie nie pomóc? Zadbaj o swoje włosy i dodaj im blasku!

Istnieje bardzo wiele zawodów i stanowisk, które wiążą się z bezpośrednią pracą z klientem. Są też takie, gdzie własny wygląd jest poniekąd wizytówką. Mowa o fryzjerach czy kosmetyczkach. Włosy od dawna uważane są za pewien atrybut kobiecości, bez względu na to, czy są krótkie, czy długie. Zadbane i lśniące dodają uroku i zwiększają samoocenę. W naszym artykule podpowiemy ci, jak o nie prawidłowo dbać. Poznaj najważniejsze terminy dla włosomaniaczek!

Porowatość włosów – od tego zacznij przygodę z pielęgnacją!

Każde włosy są inne. Ma na to wpływ wiele czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Różnią się przede wszystkim porowatością włosów. Czy wiesz, co to jest? Najprościej mówiąc, to stopień, w jakim łuska przylega do powierzchni łodygi – w wysokoporowatych jest bardzo odchylona, natomiast w niskoporowatych praktycznie w ogóle. To przekłada się na wizualny wygląd, blask, stopień nawilżenia, podatność na układanie oraz czas naturalnego wysychania. Jak można określić porowatość włosa? Oto sprawdzone wskazówki:

  • niskoporowate – są idealnie gładkie i błyszczące, długo schną, nie są podatne na upięcia typu koki;
  • wysokoporowate – wyglądem przypominają bezkształtną miotełkę, są suche, bez blasku z wyraźnie brakującym nawilżeniem, bardzo szybko wysychają, ale także chłoną wodę i produkty do pielęgnacji;
  • średnioporowate – najpopularniejszy rodzaj włosa wśród ludzi, to połączenie dwóch powyższych rodzajów.
Zobacz też:  Praca przy monitorze ekranowym - kluczowe zmiany

Olejowanie – czy to metoda dla ciebie?

Olejowanie włosów to popularna metoda na ich natłuszczenie i silną regenerację. Regularnie stosowane potrafi odmienić fryzurę nie do poznania. Sekret tkwi właśnie w systematyczności i odpowiednim rodzaju oleju. Bez względu na to, na jaki produkt się zdecydujesz, aplikuj go w minimalnej ilości na suche lub zwilżone kosmyki. Możesz wykonać olejowanie także na noc. Jaki olej wybrać? Jeśli to twój pierwszy raz z tym produktem, zacznij, chociażby od oliwy z oliwek. Do wysokoporowatych włosów świetnie nada się olej sezamowy, a do niskoporowatych – kokosowy.

Oczyszczanie – podstawowy krok do świadomej pielęgnacji włosów

Bez odpowiedniego przygotowania skóry głowy i włosów, dalsze kroki pielęgnacyjne nie miałyby sensu. Częstotliwość mycia należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Dla jednych będzie to codziennie, co drugi dzień, czy nawet dwa razy w tygodniu. Bez względu na to, konieczne jest użycie odpowiedniego produktu. Do częstego stosowania najlepiej sprawdzi się delikatny środek myjący, bez silnych detergentów. Dobrze, jeśli znajdą się w nim substancje odpowiadające potrzebom skalpu tj. nawilżające, łagodzące, przeciwzapalne, ściągające, czy hamujące wypadanie. Raz na jakiś czas warto zastosować coś znacznie bardziej oczyszczającego. Dzięki temu, z powłoki włosów będzie można się pozbyć nagromadzonych składników np. silikonów.

Odżywianie i nawilżanie – maski i odżywki

Sam szampon do włosów wysokoporowatych oczywiście nie wystarczy. Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, która skupi się na danych wymaganiach włosów. Po każdym myciu należy nanieść na włosy odżywkę i potrzymać przynajmniej 10 minut. Raz lub dwa razy w tygodniu wykonaj zabieg bardziej odżywczy i nawilżający. Sprawdzą się w tym celu aktywne maski. Aplikuj je na pół godziny, a ich działanie wzmocnij foliowym czepkiem i ciepłem suszarki. W ten sposób sprawisz, że łuski włosów delikatnie się rozchylą, aby wchłonąć to, co najlepsze. Zamkniesz je podczas płukania chłodną wodą.

Zobacz też:  Jak zostać położną? Jakich studiów potrzebujesz?

Zabezpiecz swoje końcówki – serum ochronne

Większość fryzur potrzebuje solidnego zabezpieczenia w ciągu dnia. Szczególnie jeśli jesteś posiadaczką włosów wysokoporowatych. Stosuj na całą powierzchnię kosmyków wybrane serum – silikonowo-olejowe. W ten sposób zapobiegniesz urazom mechanicznym, otarciom, czy rozdwojonym końcówkom.

Piękne włosy dodadzą ci pewności siebie. To ważna cecha na biznesowych spotkaniach, która nie pozostanie niezauważona. Pamiętaj także o regularnych wizytach i fryzjera i redukcji zniszczonych końców, nawet o 1 cm.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *