Finanse, bankowość i ekonomia – jak wygląda kariera w finansach?

Chcesz rozpocząć przygodę z finansami i bankowością? Przekonaj się, kto ma szanse zostać pracownikiem w tej branży i na czym dokładnie polega praca. Z artykułu dowiesz się, czym zajmuje się księgowy i gdzie znaleźć oferty pracy w finansach.

Finanse i bankowość to nadal dość popularny kierunek studiów. Jeśli zastanawiasz się, jakie stanowisko możesz objąć po jego skończeniu, dobrze trafiłeś. Poniżej prezentujemy krótki przegląd głównych zagadnień związanych z pracą w finansach. Po przeczytaniu tekstu zdobędziesz podstawowe informacje na temat zatrudnienia w ekonomii.

Na czym polega praca w finansach i bankowości?

Osoba zatrudniona w branży finansów może wykonywać cały wachlarz obowiązków. Wszystko zależy od stanowiska, jakie zajmuje oraz tego, w czym specjalizuje się jej pracodawca. Do obowiązków służbowych może należeć prowadzenie rachunków bankowych, przygotowywanie ofert i dokumentacji lub usługi związane z doradztwem finansowym.

Kto może zostać zatrudniony w branży finansów?

Dobry pracownik zatrudniony w branży finansów to osoba zainteresowana tą tematyką, posiadająca zdolności matematyczne, dokładna i rzetelna. Dodatkowym atutem będzie także znajomość języka angielskiego.

Wykształcenie kierunkowe – mocny punkt w CV

Każdy, kto ukończył studia na kierunku finanse i bankowość ma szanse zostać zatrudniony na stanowisku związanym z ekonomią. Jednak to nie wyczerpuje możliwości. Równie dobre są skończone studia na kierunku takim, jak zarządzanie, ekonometria, matematyka czy prawo. Dobrym pomysłem są również studia podyplomowe, np. z zakresu rachunkowości i finansów. Im lepiej poznasz zagadnienia z tego zakresu, tym większą wartość stanowisz dla potencjalnego pracodawcy.

Zobacz też:  Praca w domu przez internet – jak zarabiać online? 10 pomysłów na pracę zdalną

Twoje umiejętności analityczne i dobra znajomość matematyki to podstawa, aby znaleźć pracę w finansach i bankowości. Jeśli marzysz o tym, aby zrobić karierę w tej branży, powinieneś uzupełnić swoje CV o dodatkowe kwalifikacje. Aby być konkurencyjny na rynku pracy, nie wystarczą podstawowe umiejętności bezpośrednio związane z księgowością. Warto także w dobrym stopniu opanować obsługę komputera. Głównym narzędziem w branży finansów są programy służące do wykonywania obliczeń i przeprowadzania różnego rodzaju operacji na danych. Dlatego dobra znajomość Excela to absolutna podstawa w tej pracy.

Ważne kompetencje miękkie w sektorze finansów

Jeśli chcesz rozpocząć etap polegający na pracy w księgowości, istotne jest również posiadanie określonych kompetencji miękkich. Aby móc aplikować na stanowisko w branży finansów, należy także posiadać cały zestaw cech charakteru, które okazują się przydatne. Są to naturalne predyspozycje do pracy w grupie, ambicja, cierpliwość, zdolność koncentracji. Taka osoba musi być zorganizowana i rzetelna. Przydaje się także dobra pamięć oraz oko do szczegółów.

Jak zrobić karierę w finansach?

Najprostszym sposobem na dynamiczny rozwój i osiągnięcie sukcesu w firmie jest korzystanie ze stażów i praktyk. Podczas nich masz dużą szansę na dobre poznanie firmy i zyskanie bezcennego doświadczenia. Praca w finansach daje dużo możliwości – możesz pracować w przedsiębiorstwie lub instytucji zewnętrznej, a także otworzyć własną działalność i świadczyć usługi księgowe albo wybrać doradztwo lub analitykę.

Szkolenia i kursy organizowane przez przedsiębiorstwa finansowe

Dzięki udziałowi w szkoleniach i kursach sukcesywnie możesz pogłębiać swoją wiedzę. Istotnym czynnikiem, który ułatwia awans zawodowy, jest wdrażanie w życie zdobytych umiejętności i informacji. Sama wiedza nie wystarczy, aby być dobrym pracownikiem w finansach i bankowości. Wykorzystywanie wiedzy teoretycznej w praktyce pozwala zdobyć doświadczenie, uczy podejmowania decyzji, a także jest najlepszym treningiem nowych umiejętności. Musisz być aktywny w poszukiwaniu wyzwań i konsekwentnie realizować plany, aby pokonywać kolejne szczeble kariery.

Zobacz też:  Kochasz zwierzęta? Dowiedz się, jak zostać weterynarzem oraz czy weterynaria to coś dla ciebie

Nie tylko bankowość – opcje zawodowe w sektorze finansów

W bankowości możesz znaleźć zatrudnienie jako kasjer, a także doradca kredytowy lub analityk bankowy. Mimo że jest to popularny rodzaj zatrudnienia, kariera w finansach to nie tylko zawód bankowca. Branża obejmuje wielu różnych specjalistów, m.in. od ubezpieczeń. Z odpowiednim wykształceniem kierunkowym znajdziesz pracę w przedsiębiorstwie lub banku jako agent i doradca ubezpieczeniowy, likwidator szkód, rzeczoznawca. Analityka finansowa to kolejna gałąź branży finansowej, która kusi obiektywnie wysokimi zarobkami, oscylującymi około 7000 zł miesięcznie.

Finanse i rachunkowość – czym zajmuje się księgowy?

Podstawowym zadaniem działu księgowości jest ewidencjonowanie wydarzeń gospodarczych w przedsiębiorstwie. W zakresie jego obowiązków jest również liczenie i analizowanie przychodów oraz poniesionych kosztów instytucji. Droga kariery w tym przypadku jest otwarta dla ambitnych osób, które stale poszerzają swoją wiedzę i zdobywają nowe kompetencje. Trzeba też wykazać się znajomością ustawy o rachunkowości. Wraz z kolejnymi awansami wzrasta też wysokość wynagrodzenia, które dla głównego księgowego może wynieść ponad 6000 zł miesięcznie.

Ekonomia – gdzie szukać ofert pracy?

Na ogólnodostępnych portalach internetowych znajdziesz mnóstwo ofert pracy w finansach, ekonomii i bankowości. Są to ogłoszenia o rekrutacji na przeróżne stanowiska w placówkach takich, jak banki, przedsiębiorstwa zajmujące się doradztwem finansowym, kancelarie podatkowe, biura rachunkowe. Jeśli jesteś absolwentem kierunku studiów związanego z tą branżą, warto spróbować swoich sił i aplikować na wybrane stanowisko.

Aby piąć się po szczeblach kariery w branży finansów, przydatna jest chęć do nieustannego poszerzania swojej wiedzy. Wykształcenie kierunkowe i doświadczenie są tutaj na wagę złota. Jeśli chcesz pracować na dobrym stanowisku w banku, księgowości lub takich sektorach, jak doradztwo finansowym bądź analityka, musisz wykazać się dokładnością, rzetelnością oraz dobrą pamięcią. Znajdź swoją ścieżkę kariery i zostań zawodowcem w branży finansowej!

Zobacz też:  Jak zostać piosenkarką? Nie każdy ma szansę zostać piosenkarką. Sprawdź, jak zwiększyć szanse na karierę piosenkarza!

Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *