Praca w kwiaciarni – na czym polega praca florysty?

Praca w kwiaciarni to nie tylko sprzedawanie kwiatów, ale także tworzenie bukietów, wiązanek i innych kompozycji florystycznych. Marzy Ci się praca florystki? Razem z redakcją serwisu ogrodniczego gardeneo.pl podpowiadamy jak ją zdobyć!

Spędzanie każdego dnia w otoczeniu róż, goździków i hortensji brzmi bardzo romantycznie. Nie dziwi więc, że wiele kobiet decyduje się na pracę kwiaciarki. Aby móc nazywać się prawdziwą florystką, a nie tylko zwykłą sprzedawczynią kwiatków, należy zdobyć specjalne wykształcenie i tytuł zawodowy. Jak to zrobić? Przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego:

 • kim jest florysta,
 • jakie wykształcenie powinien posiadać,
 • czym zajmuje się pracownik kwiaciarni,
 • ile zarabia się w kwiaciarniach,
 • gdzie szukać ofert pracy dla florystów,
 • jak napisać dobre CV do kwiaciarni.

Kim jest florysta i na czym polega jego praca?

Florysta to nie tylko pracownik kwiaciarni. Osoba wykonująca ten zawód jest znawcą roślin i rozmaitych materiałów dekoracyjnych, a jej praca coraz częściej urasta do rangi artyzmu. Zna historię florystyki, środki wyrazu twórczego i najnowsze trendy. Zajmuje się nie tylko wykonywaniem kompozycji kwiatowych na śluby, rocznice i pogrzeby, ale potrafi też zaprojektować dekorację lub biżuterię floralną na podstawie wiedzy z zakresu chromatyki i znajomości cech plastycznych roślin.

Efekty pracy kwiatowych artystów można podziwiać nie tylko na uroczystościach rodzinnych, ale także w domach weselnych, katalogach i prasie. Zawodowi floryści mogą również zajmować się doradztwem w zakresie planowania zieleni i dekorowania przestrzeni, a także prowadzić warsztaty układania bukietów.

Wykształcenie florystyczne – jak je zdobyć?

Wiele szkół policealnych oferuje możliwość zdobycia zawodu florysty. Ich oferta skierowana jest do osób po szkole średniej. Nauka odbywa się zwykle w trybie zaocznym i trwa 1 rok. Obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyki zawodowe.

Zobacz też:  Praca w kinie – spełnienie marzeń dla fanów filmów? Sprawdź, czy warto aplikować

Po ukończeniu szkoły można przystąpić do egzaminu zawodowego, który przeprowadza Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Jeśli uzyska się pozytywny wynik, otrzymuje się świadectwo MEN i kwalifikacje o nazwie „Wykonywanie kompozycji florystycznych”.

Zadania pracownika kwiaciarni

Florysta, który decyduje się na pracę w kwiaciarni lub prowadzenie własnego biznesu, musi pamiętać, że jego zadania nie będą ograniczały się do wykonywania bukietów i kompozycji ślubnych bądź funeralnych. Swoją pasję do układania roślin i tworzenia z nich małych dzieł sztuki będzie trzeba czasem odsunąć na bok i zająć się obowiązkami zwykłego sprzedawcy, a więc obsługą klienta i kasy fiskalnej, zamykaniem i otwieraniem kwiaciarni oraz dbaniem o czystość miejsca pracy.

Każdy pracownik kwiaciarni powinien także znać bukietowy savoir-vivre, czyli znać zasady dotyczące liczby, kolorów i gatunków wręczanych kwiatów. Najważniejsze z nich to:

 • w prezencie wręcza się kwiaty cięte, by nie zmuszać obdarowanego do opieki nad nimi,
 • bukiet powinien składać się z ich nieparzystej liczby (jedynym wyjątkiem są rocznice),
 • czerwone róże są symbolem pożądania i miłości, białe – niewinności, zaś żółte – zazdrości,
 • tulipany symbolizują… obojętność,
 • chryzantemy i kalie uznaje się za kwiaty pogrzebowe.

Choć powyższe reguły mogą się wydawać śmieszne i dla wielu osób stanowić jedynie głupie przesądy, warto kierować się nimi w kwiaciarni, by nie narazić klienta na popełnienie faux-pas.

Zarobki we florystyce

Zarobki w kwiaciarniach niestety nie należą do najwyższych. Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2021 roku, wynagrodzenia florystów zaczynają się od najniższej krajowej. Na pracy w kwiaciarni na pełen etat zarabia się średnio od 2800 zł do 3 750 zł brutto.

Praca w kwiaciarni – gdzie szukać ofert?

Jeśli jesteś florystą/florystką i szukasz zatrudnienia, najprościej będzie w wyszukiwarkę wpisać hasło „praca kwiaciarnia” lub „praca w kwiaciarni-florysta” i uważnie prześledzić wyniki. Oferty pracy znajdziesz też, przeglądając znane portale z ogłoszeniami, takie jak Pracuj.pl, Aplikuj.pl, Praca.pl, Olx lub Gumtree.

Zobacz też:  Zwolnienie grupowe – w jaki sposób pracodawca może przeprowadzić wypowiedzenie?

Jak napisać CV do kwiaciarni?

Podczas tworzenia CV, nie zapomnij wspomnieć o dotychczasowym doświadczeniu oraz tytule zawodowym (jeśli je posiadasz). Dobrym pomysłem będzie też załączenie listu motywacyjnego, w którym opowiedz o swojej pasji, a także zdjęć Twoich prac. Tak przygotowane dokumenty aplikacyjne powinny pomóc Ci zdobyć pracę i zarobki przeznaczone dla florystów z doświadczeniem.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *