Praca w kwiaciarni – na czym polega praca florysty?

Praca w kwiaciarni to nie tylko sprzedawanie kwiatów, ale także tworzenie bukietów, wiązanek i innych kompozycji florystycznych. Marzy Ci się praca florystki? Razem z redakcją serwisu ogrodniczego gardeneo.pl podpowiadamy jak ją zdobyć!

Spędzanie każdego dnia w otoczeniu róż, goździków i hortensji brzmi bardzo romantycznie. Nie dziwi więc, że wiele kobiet decyduje się na pracę kwiaciarki. Aby móc nazywać się prawdziwą florystką, a nie tylko zwykłą sprzedawczynią kwiatków, należy zdobyć specjalne wykształcenie i tytuł zawodowy. Jak to zrobić? Przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego:

 • kim jest florysta,
 • jakie wykształcenie powinien posiadać,
 • czym zajmuje się pracownik kwiaciarni,
 • ile zarabia się w kwiaciarniach,
 • gdzie szukać ofert pracy dla florystów,
 • jak napisać dobre CV do kwiaciarni.

Kim jest florysta i na czym polega jego praca?

Florysta to nie tylko pracownik kwiaciarni. Osoba wykonująca ten zawód jest znawcą roślin i rozmaitych materiałów dekoracyjnych, a jej praca coraz częściej urasta do rangi artyzmu. Zna historię florystyki, środki wyrazu twórczego i najnowsze trendy. Zajmuje się nie tylko wykonywaniem kompozycji kwiatowych na śluby, rocznice i pogrzeby, ale potrafi też zaprojektować dekorację lub biżuterię floralną na podstawie wiedzy z zakresu chromatyki i znajomości cech plastycznych roślin.

Efekty pracy kwiatowych artystów można podziwiać nie tylko na uroczystościach rodzinnych, ale także w domach weselnych, katalogach i prasie. Zawodowi floryści mogą również zajmować się doradztwem w zakresie planowania zieleni i dekorowania przestrzeni, a także prowadzić warsztaty układania bukietów.

Wykształcenie florystyczne – jak je zdobyć?

Wiele szkół policealnych oferuje możliwość zdobycia zawodu florysty. Ich oferta skierowana jest do osób po szkole średniej. Nauka odbywa się zwykle w trybie zaocznym i trwa 1 rok. Obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyki zawodowe.

Zobacz też:  Praca w telewizji – spełnienie marzeń czy ciężka harówka?

Po ukończeniu szkoły można przystąpić do egzaminu zawodowego, który przeprowadza Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Jeśli uzyska się pozytywny wynik, otrzymuje się świadectwo MEN i kwalifikacje o nazwie „Wykonywanie kompozycji florystycznych”.

Zadania pracownika kwiaciarni

Florysta, który decyduje się na pracę w kwiaciarni lub prowadzenie własnego biznesu, musi pamiętać, że jego zadania nie będą ograniczały się do wykonywania bukietów i kompozycji ślubnych bądź funeralnych. Swoją pasję do układania roślin i tworzenia z nich małych dzieł sztuki będzie trzeba czasem odsunąć na bok i zająć się obowiązkami zwykłego sprzedawcy, a więc obsługą klienta i kasy fiskalnej, zamykaniem i otwieraniem kwiaciarni oraz dbaniem o czystość miejsca pracy.

Każdy pracownik kwiaciarni powinien także znać bukietowy savoir-vivre, czyli znać zasady dotyczące liczby, kolorów i gatunków wręczanych kwiatów. Najważniejsze z nich to:

 • w prezencie wręcza się kwiaty cięte, by nie zmuszać obdarowanego do opieki nad nimi,
 • bukiet powinien składać się z ich nieparzystej liczby (jedynym wyjątkiem są rocznice),
 • czerwone róże są symbolem pożądania i miłości, białe – niewinności, zaś żółte – zazdrości,
 • tulipany symbolizują… obojętność,
 • chryzantemy i kalie uznaje się za kwiaty pogrzebowe.

Choć powyższe reguły mogą się wydawać śmieszne i dla wielu osób stanowić jedynie głupie przesądy, warto kierować się nimi w kwiaciarni, by nie narazić klienta na popełnienie faux-pas.

Zarobki we florystyce

Zarobki w kwiaciarniach niestety nie należą do najwyższych. Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2021 roku, wynagrodzenia florystów zaczynają się od najniższej krajowej. Na pracy w kwiaciarni na pełen etat zarabia się średnio od 2800 zł do 3 750 zł brutto.

Praca w kwiaciarni – gdzie szukać ofert?

Jeśli jesteś florystą/florystką i szukasz zatrudnienia, najprościej będzie w wyszukiwarkę wpisać hasło „praca kwiaciarnia” lub „praca w kwiaciarni-florysta” i uważnie prześledzić wyniki. Oferty pracy znajdziesz też, przeglądając znane portale z ogłoszeniami, takie jak Pracuj.pl, Aplikuj.pl, Praca.pl, Olx lub Gumtree.

Zobacz też:  Jak wygląda praca agenta celnego? Jak zostać agentem celnym?

Jak napisać CV do kwiaciarni?

Podczas tworzenia CV, nie zapomnij wspomnieć o dotychczasowym doświadczeniu oraz tytule zawodowym (jeśli je posiadasz). Dobrym pomysłem będzie też załączenie listu motywacyjnego, w którym opowiedz o swojej pasji, a także zdjęć Twoich prac. Tak przygotowane dokumenty aplikacyjne powinny pomóc Ci zdobyć pracę i zarobki przeznaczone dla florystów z doświadczeniem.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *