Praca w szkole – podstawowe informacje o zawodzie nauczyciela

Czujesz, że praca w szkole jest Twoim powołaniem? Marzysz, by zostać nauczycielem? Sprawdź aktualne informacje na temat zatrudnienia w szkolnictwie i dowiedz się, gdzie znajdują się ogłoszenia pracy w szkołach podstawowych i średnich.

Edukacja to podstawa. Osoby, które wiedzą, jak ważne jest to zdanie, często decydują się na pracę w szkole. Nie jest ona jednak tak łatwa i przyjemna, jak się powszechnie wydaje. Krótsze godziny pracy i wolne wakacje to tylko jedno oblicze zawodu nauczyciela. Druga strona medalu to trudy pracy z dziećmi i mało zachęcające zarobki w szkołach publicznych. By nie wypalić się zawodowo, trzeba prawdziwego powołania, kreatywności i elastyczności. Jeśli czujesz, że posiadasz wszystkie te przymioty – sprawdź, jakie są wymagane kwalifikacje, gdzie najlepiej poszukiwać pracy i jakich płac się spodziewać.

Praca w szkole – jak zostać nauczycielem?

Podstawą znalezienia pracy w szkole jest wykształcenie wyższe. Oczywiście nie każdy pracownik szkoły ma tytuł magistra – nie wymaga się tego od woźnego, sprzątaczki czy higienistki. Niemniej, by zostać nauczycielem lub dyrektorem szkoły, należy skończyć studia. Jakie? To już zależy od zainteresowań i tego, czy chcesz uczyć języka polskiego, fizyki, plastyki czy wychowania fizycznego. Niezależnie od kierunku, by móc pracować z dziećmi i młodzieżą, należy w trakcie studiów odbyć specjalizację nauczycielską lub ukończyć stosowne studia podyplomowe czy studium pedagogiczne.

Kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, powinien obejmować 270 godzin zajęć teoretycznych, podczas których przyszły pedagog poznaje zasady dydaktyki i podstawy psychologii, a także minimum 150 godzin praktyk zawodowych. Szczegółowe informacje na temat kwalifikacji zgodnych z wytycznymi MEN znajdują się na stronie ministerstwa i w serwisach kuratoriów oświaty.

Zobacz też:  Jak zostać sędzią piłkarskim? W jaki sposób kandydat może zapisać się na nabór do pracy sędziego i zdać egzamin?

Gdzie szukać ogłoszeń? Oferty pracy dla nauczycieli

Pracę korepetytora, wychowawcy czy lektora w szkole językowej można znaleźć, odwiedzając popularne serwisy internetowe z ofertami pracy. Natomiast, by otrzymać pracę w szkole publicznej, najlepiej szukać jej na oficjalnych stronach rządowych.

Oferty pracy – kuratorium oświaty

Każdy dyrektor szkoły państwowej jest zobowiązany przez MEN do umieszczania informacji o wolnych stanowiskach pracy na oficjalnej stronie kuratorium oświaty, któremu podlega dana placówka. Bazy z ofertami pracy dla nauczycieli znajdziemy zatem na każdym z szesnastu oficjalnych serwisów polskich kuratoriów oświaty: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Praca w szkole – warunki określone przez Ministerstwo Edukacji

Ustawą, która reguluje wszelkie kwestie dotyczące formalności, jest Karta Nauczyciela. Znajdują się tam zarówno informacje o rodzajach umów, jak i stopniach awansu zawodowego i należnym wynagrodzeniu.

Formy zatrudnienia

Dyrektorzy szkół publicznych nie mogą dowolnie decydować o tym, jaki rodzaj umowy zawierają z pracownikiem. Nauczyciela można zatrudnić tylko i wyłącznie na podstawie umowy o pracę na czas określony i nieokreślony lub mianowania. Szczegółowo określa to wspomniana wyżej ustawa.

Zarobki w szkole, czyli ile zarabia nauczyciel

Zarobki nauczycieli również nie są elastyczne. Ich płace są ściśle uzależnione od stopnia awansu zawodowego. Kwotę bazową każdego roku określa ustawa budżetowa. W 2021 roku kwoty minimalnego wynagrodzenia nauczycieli prezentowały się następująco:

  • nauczyciel stażysta – 2949 zł brutto,
  • nauczyciel kontraktowy – 3034 zł brutto,
  • nauczyciel mianowany – 3445 zł brutto,
  • nauczyciel dyplomowany – 4046 zł brutto. 

Poza wynagrodzeniem zasadniczym nauczyciel może liczyć za dodatkowe pieniądze za nadgodziny i zastępstwa. Przysługują mu także dodatki (funkcyjny, motywacyjny, za wysługę lat i za warunki pracy) oraz nagrody. Minister Edukacji Narodowej zapowiedział podwyżki dla nauczycieli w 2022 roku.

Zobacz też:  Jak zostać prokuratorem i na czym polega praca w prokuraturze? Dowiedz się, jakie są wymagania w tym zawodzie!

Praca w szkole – wady i zalety

Jak widać, stosunek wykształcenia, wiedzy i kwalifikacji do wynagrodzenia u nauczycieli nie prezentuje się zachęcająco. Dowodem na to są coraz większe braki w kadrach i niechęć młodych, wyedukowanych osób do wybierania tej ścieżki zawodowej. W przeszłości kusić mógł jeszcze wysoki prestiż zawodowy, ale i to się zdezaktualizowało. Powszechny szacunek do osób odpowiadających za nauczanie dzieci i młodzieży, ustąpił miejsca sporom o to, kto więcej i ciężej pracuje i ile za to dostaje.

Czy istnieją zatem jakiekolwiek zalety pracy w szkole? Z pewnością jest ich wiele, jednak na pytanie, czy warto zostać nauczycielem, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Nie jest żadną tajemnicą, że system edukacji w Polsce wymaga zmian, które przywrócą dawny blask pracownikom szkół podstawowych i średnich – wychowawcom, pedagogom i edukatorom. Pierwszym krokiem do tego mają być zmiany w płacach, a więc wspomniane podwyżki zapowiadane na 2022 rok. Lepsze zarobki faktycznie mogą zachęcić do podjęcia pracy nauczyciela większe grono utalentowanych absolwentów wyższych uczelni – nie tylko tych kierowanych wyłącznie poczuciem misji, ale także wielu innych, którzy poza myśleniem o przyszłości narodu, myślą także o własnej.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *