Praca w turystyce – na czym polega i kto się w niej sprawdzi?

Praca w turystyce to Twoje marzenie? Kochasz ludzi, podróże, znasz języki i zastanawiasz się, czego Ci jeszcze potrzeba?! Sprawdź, jak zostać pracownikiem branży turystycznej.

Pilot wycieczek czy rezydent turystyczny to zawody, które pragnie wykonywać wielu młodych ludzi. To fakt, że są one niezwykle ciekawe. Należy jednak pamiętać, że praca w turystyce jest także pełna wyzwań, a wykonujące ją osoby muszą być gotowe nie tylko na ekscytujące przygody, ale też na wiele wyrzeczeń. Jakich? Przeczytaj poniższy artykuł.

Praca w turystyce – od czego zacząć?

Marząc o pracy w branży turystycznej, przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie, co tak naprawdę chcesz robić. Jest to bowiem bardzo pojemna dziedzina, pełna zawodów wymagających różnych kwalifikacji i umiejętności.

Wykształcenie w turystyce

Ukończenie studiów kierunkowych z pewnością będzie dobrym pomysłem. Są to studia interdyscyplinarne, które wyposażą Cię w wiedzę z zakresu:

  • geografii,
  • dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego,
  • marketingu i zarządzania,
  • hotelarstwa i gastronomii,
  • ochrony środowiska,
  • prawa.

Wykształcenie turystyczne możesz zdobyć na większości uczelni w Polsce. Musisz jednak pamiętać, że – choć mile widziane – w większości zawodów związanych z turystyką nie jest ono niezbędne. Jeżeli jesteś absolwentem szkoły średniej lub kierunku niezwiązanego z tą dziedziną, wystarczy ukończenie odpowiednich kursów, by zdobyć niezbędne certyfikaty i uprawnienia.

Doświadczenie i umiejętności

O wiele ważniejsze niż dyplom wyższej uczelni będą Twoje umiejętności – zarówno te wrodzone, jak i nabyte. By sprawdzić się w turystyce, musisz być osobą pogodną, pełną energii, komunikatywną, kulturalną i otwartą na ludzi. Musisz też znać języki. Angielski to absolutne minimum. Dobrze jest władać kilkoma językami obcymi, a przynajmniej znać podstawy dwóch lub trzech.

Zobacz też:  Jak zostać seksuologiem? Kto będzie dobrym specjalistą?

Pracodawcy przychylnym okiem patrzą także na osoby, które mają już doświadczenie. Na studiach zapewnią Ci je praktyki zawodowe. Na początku kariery możesz pochwalić się także pracą sezonową – wychowawcy na koloniach, recepcjonisty czy kelnera w zagranicznym hotelu.

Ponadto, jako pilot wycieczek lub rezydent biura podróży powinieneś być przygotowany na częste i długie pobyty poza domem. Zawody te na pewno nie są przeznaczone dla osób, które cenią sobie stabilizację i pragną spokojnego życia rodzinnego. Nawet jeżeli są miłośnikami podróżowania.

Na czym polega praca w turystyce? Opisy zawodów

W turystyce można wyszczególnić kilka najważniejszych zawodów, na które najczęściej decydują się ludzie związani z tą branżą. Poniżej znajdziesz krótkie opisy każdego z nich wraz z informacją o wymaganych kwalifikacjach.

Pracownik biura podróży

Najbardziej stabilny ze wszystkich zawodów w branży turystycznej. Najważniejszym zadaniem na stanowisku specjalisty ds. turystyki jest obsługa klienta, a w szczególności:

  • prezentowanie oferty biura podróży,
  • sprzedaż wczasów i wycieczek,
  • dokonywanie rezerwacji i zarządzanie nimi,
  • udzielanie klientom informacji.

Pracodawcy od kandydatów na to stanowisko najczęściej oczekują znajomości popularnych kierunków wakacyjnych, wiedzy z zakresu geografii, wysokiej kultury osobistej, umiejętności sprzedażowych i doświadczenia na podobnym stanowisku. Wybierając ten zawód, należy pamiętać, że jest to praca w biurze, zazwyczaj na podstawie umowy o pracę, w standardowych godzinach. I nie polega ona na podróżowaniu.

Pilot wycieczek

Wyjazdy z pewnością czekają Cię w pracy pilota wycieczek. Zazwyczaj są to tygodniowe bądź dwutygodniowe turnusy, w trakcie których należy opiekować się grupą turystów. Co istotne, pilot to nie przewodnik turystyczny. Nie musi opowiadać o zwiedzanych miejscach, a jedynie dbać o logistykę wyjazdu, wypełnianie warunków umowy i realizację programu wycieczki.

Wymagania ustawowe wobec osób wykonujących ten zawód obejmują:

  • ukończenie 18. roku życia,
  • zaświadczenie o niekaralności,
  • posiadanie wykształcenia co najmniej średniego.
Zobacz też:  Jak zostać ławnikiem sądowym i rozpocząć swoją pracę jako wsparcie sędziego podczas rozprawy? Od kandydata do rozprawy

Choć od 2013 roku prawo nie wymaga już ukończenia kursu pilota wycieczek, wymaga tego większość pracodawców. Ważna jest też znajomość języków obcych i miejsc, do których będziesz podróżować z grupą.

Przewodnik turystyczny

Praca przewodnika wymaga wiedzy geograficznej, historycznej i kulturoznawczej. Musi być osobą otwartą na ludzi, a także utalentowanym mówcą. Nic nie potrafi bardziej zepsuć zwiedzania, niż nudny przewodnik wycieczki, dlatego tak ważne jest, by poza wiedzą, osoby pracujące w tym zawodzie posiadały także umiejętności pięknego opowiadania.

Podobnie jak w przypadku pilota, wymagania ustawowe wobec osób wykonujących ten zawód obejmują pełnoletność, niekaralność i wykształcenie średnie. Ponadto, osoby chcące oprowadzać turystów po górach muszą odbyć kurs przewodnika turystycznego zakończony egzaminem państwowym. Prawo nie wymaga tego od przewodników miejskich, jednak oczekują tego firmy oferujące zatrudnienie.

Rezydent biura podróży

Rezydent jest jednym z najtrudniejszych, a zarazem najprzyjemniejszych zawodów w turystyce. Wszystko zależy od oczekiwań i usposobienia osoby zatrudnionej. Rezydenci nie posiadają stałego miejsca pracy. Pracują tam, gdzie wskaże im biuro podróży. W jednym miejscu przebywają zwykle od 6 do 12 miesięcy.

Praca w tym zawodzie polega na całodobowej, stacjonarnej opiece nad turystami. Do zadań należy witanie klientów biura podróży na lotnisku, czuwanie nad transferem do hotelu, pomoc w zakwaterowaniu, udzielanie wszelkich informacji, prezentowanie wycieczek fakultatywnych i prowadzenie ich. Co istotne, muszą działać też w sytuacjach nagłych i kryzysowych, organizować pomoc lekarską, tłumaczyć rozmowy oraz rozwiązywać spory między turystami a hotelem.

W tym zawodzie nie istnieją żadne narzucone wymagania. Trzeba znać języki, lubić ludzi, być osobą bardzo komunikatywną i potrafiącą radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Pozostałe zawody

Pracownicy turystyki to także animatorzy dbający o rozrywkę, osoby zatrudnione w ośrodkach wypoczynkowych oraz w administracji rządowej i samorządowej na stanowiskach zajmujących się rozwojem turystyki i rekreacji.

Zobacz też:  Jaka praca po biotechnologii - szerokie możliwości zatrudnienia

Zarobki w branży turystycznej

Zarobki w turystyce są bardzo zróżnicowane. Nie należą jednak do najwyższych. Wynagrodzenia pracowników biur wahają się od 2800 złotych brutto do 4700 złotych brutto w zależności od stażu pracy. Zarobki przewodników miejskich można umieścić w przedziale 3000-4000 złotych brutto miesięcznie. Podobnie jest w przypadku pilotów wycieczek. Zgodnie z danymi udostępnionymi w 2021 roku, najniższą krajową zarabiają rezydenci turystyczni, którzy wykonują swoją pracę 24 godziny na dobę. Należy jednak pamiętać, że są to osoby, które mają przez większość czasu zapewniony wikt i opierunek.

Gdzie szukać pracy w turystyce?

Jeśli chcesz pracować w turystyce, zatrudnienia możesz szukać, wpisując w wyszukiwarkę hasło „praca turystyka”. W ten sposób znajdziesz wiele ogłoszeń na różnych portalach z ofertami pracy. Dobrze jest także odwiedzać serwisy branżowe (np. kadryturystyki.pl) oraz oficjalne strony internetowe znanych biur podróży, gdzie zazwyczaj znajdują się zakładki takie jak „kariera” lub „praca”.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *