Jak zostać leśniczym i czy to praca dla ciebie?

Dla wielu osób bycie leśniczym jawi się jako spełnienie marzeń – spokój i cisza, połączone z przebywaniem całymi dniami na łonie natury. Czy rzeczywiście jest to aż tak lekka praca? Zobacz, jak zostać leśniczym i znaleźć zatrudnienie w Lasach Państwowych.

Nie każdy odnajdzie się jako leśniczy – w ramach wykonywanych obowiązków trzeba spędzać sporo czasu samotnie w lesie, nawet podczas trzaskających mrozów, wykonywać ciężką pracę fizyczną, związaną m.in. z nasadzaniem lasu i pielęgnowaniem sadzonek, zmagać się z gryzącymi owadami oraz nierzadko stawać oko w oko z dziką zwierzyną czy kłusownikami. Jednak ci, których pociąga spędzanie czasu na łonie natury i nie boją się samotności ani zimna odnajdą wiele przyjemności w pracy leśniczego. Jakie dokładnie są jego obowiązki? Ile zarabia? Jaki zostać leśniczym?

Leśniczy – czym właściwie się zajmuje?

Zakres obowiązków w głównej mierze zależy od piastowanego stanowiska – nadleśniczy ma pod swoją kuratelą większy obszar, zwany nadleśnictwem, w którym odpowiada za całokształt jego działalności. Mniejszą jednostką administracyjną są obręby, które z kolei dzielą się na nawet kilkanaście leśnictw, w których zatrudnieni są leśniczowie. Odpowiadają oni za walkę z kłusownikami, kradzieżami drewna i szeroko rozumianą gospodarkę leśną. Jego pomocnikiem jest gajowy (podleśniczy), który dokonuje pomiarów i nadzoruje wykonywane w lesie prace. W każdym przypadku oznacza to godziny spędzane w lesie, często na pracy fizycznej.

Jak zostać leśniczym?

Jakimi przymiotami powinien cechować się pracownik służby leśnej? Bez wątpienia niezbędna będzie świetna orientacja w terenie – pomimo coraz częstszego wykorzystania nadajników GPS, nadal niezbędne okazuje się sprawne znajdowanie ścieżek w każdych warunkach pogodowych. Praca w lasach wymaga również dobrej sprawności fizycznej – wszak związana jest m.in. z wielogodzinnymi wędrówkami, prowadzeniem nasadzeń oraz innych prac w lesie. Leśniczy powinien być także dobrym obserwatorem, ponieważ prowadzenie obserwacji to jedna z podstawowych prac wykonywanych przez niego. Dobrze by było, gdyby także samotność nie była dla niego problemem.

Zobacz też:  Jak zostać radcą prawnym? To bardzo ciekawy zawód, który wymaga lat nauki, po tym czasie przynosi wielkie korzyści!

A jakie kwalifikacje są niezbędne?

Pierwszy szczebel kariery leśniczego, czyli podleśniczy (gajowy) wymaga posiadania co najmniej wykształcenia średniego technicznego o kierunku leśnym. Po nim należy odbyć roczny staż w Lasach Państwowych, po którym można podejść do egzaminu, w którym padają pytania dotyczące przepisów prawnych, ochrony środowiska czy zarządzania mieniem Skarbu Państwa. W przypadki leśniczego niezbędne będzie wykazanie się ukończeniem studiów na kierunku leśnictwo i dwoma latami stażu lub czterema w przypadku posiadania średniego wykształcenia. Nadleśniczy musi z kolei wykazać się wyższym wykształceniem oraz ośmioma latami pracy w leśnictwie.

Czym jeszcze musi wykazać się dobry leśnik?

Z uwagi na zakres wykonywanych prac oraz charakter zatrudnienia, leśniczy musi być odporny na przedłużającą się samotność. Towarzyszy u ona nie tylko podczas samej pracy, ale również wynika z mieszkania w leśniczówce. W takich warunkach nie zawsze możliwe jest założenie rodziny czy poświęcanie jej wystarczającej ilości czasu. Leśniczy pracuje praktycznie przez całą dobę, bo nawet podczas wypoczynku niespodziewane hałasy powinny przykuć jego uwagę i zmotywować do działania. Aby prowadzić tak ofiarne życie, bez wątpienia trzeba kochać przyrodę i być gotowym odważnie stawać w jej obronie.

Praca leśnika – na ile jest wyceniana?

Omawiając kwestie związane z zarobkami, nie można zapomnieć, że wykonywanie tej profesji oznacza pracę nie tylko 40 godzin tygodniowo, ale również w nocy, w niedziele i święta – słowem zawsze, kiedy las potrzebuje, aby się nim zająć. Podleśniczy może liczyć na nawet 4900 złotych brutto, leśniczy nawet na 8300 złotych, a nadleśniczy na 13 tysięcy złotych brutto. Mowa tu o górnych widełkach, do których jednak należy doliczyć również dodatki funkcyjne (nie dotyczy podleśniczego). Zgodnie z dostępnymi raportami średnie wynagrodzenie leśniczego to około 5600 złotych miesięcznie, z czego premia to około 22% pensji, wobec 78% wynagrodzenia podstawowego.

Zobacz też:  Jak zostać kosmetyczką? Zawód kosmetyczki skoncentrowany jest na dbaniu o urodę klientów, a ich ciągle przybywa

Jakie są wady zawodu leśniczego?

Jak każdy zawód, również leśniczy nie dla każdego okaże się pracą marzeń. Możliwości kariery i rozwoju, choć istnieją, to są dość ograniczone i zawsze towarzyszą im wymagania dotyczące kilkuletniego stażu pracy. Jeśli więc liczysz na szybki awans i lepsze pieniądze, to raczej nie będzie to wybór dla ciebie. Również samotność i stałe odcięcie od świata zewnętrznego negatywnie odbija się na samopoczuciu wielu osób i nie jest tego w stanie zrekompensować obcowanie z naturą. Nowym adeptom dokuczają również trudności ze znalezieniem odpowiedniego stanowiska pracy, a także awansu – jest to wciąż mocno hermetyczne środowisko i wyższe stanowiska przypadają nie tylko tym, którzy mają rozległą wiedzę.

Zawód leśniczego – czy warto?

Jeśli zależy ci przede wszystkim na pieniądzach, to prawdopodobnie będziesz w stanie znaleźć bardziej intratne zajęcie. Jeśli jednak lubisz kontakt z naturą, interesujesz się przyrodą i jej ochroną oraz niestraszna ci praca fizyczna, również w czasie deszcz czy mrozu, to być może warto rozważyć ofertę pracy w regionalnej dyrekcji lasów Państwowych. Stabilne zatrudnienie, prosta i zrozumiała ścieżka kariery zawodowej czy możliwość przebywania na łonie przyrody w godzinach pracy są dla wielu wystarczającym powodem, aby zdecydować się na zdobycie takiego zawodu i uczynienia swojej drogi życiowej. Nie jest to praca lekka, ale bardzo satysfakcjonująca.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *