Rozmowa kwalifikacyjna – zobacz, jak się przygotować?

Stresujesz się zbliżającą się rozmową kwalifikacyjną? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz podpowiedzi, jak przygotować się do tego wydarzenia i wypaść dobrze przed rekruterami!

Rozmowa kwalifikacyjna bardzo często związana jest z dużym stresem. Odpowiednie przygotowanie pozwoli poczuć się pewniej i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić!

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna to forma wywiadu, która przeprowadzana jest z kandydatem przez rekrutera, kierownika firmy lub kierownika zespołu. Polega ona na zadawaniu pytań, które mają na celu zapoznanie się z potencjalnym przyszłym pracownikiem. Z kolei dla kandydata są szansą na przedstawienie swojej osoby z jak najlepszej strony. To od jego prezentacji zależne będzie, czy zostanie wybrany spośród innych aplikujących osób na dane stanowisko.

Punktualne przybycie na miejsce rozmowy rekrutacyjnej

Punktualne przybycie na miejsce rozmowy rekrutacyjnej jest wręcz obowiązkowe. Nawet minimalne spóźnienie może zostać niekorzystnie odebrane. Dlatego ważne jest odpowiednie zaplanowanie swojego dojazdu. Bez względu na środek komunikacji, należy wziąć pod uwagę duży ruch, roboty drogowe czy też awarię. W przypadku napotkania trudności w transporcie koniecznie trzeba zadzwonić do rekrutera i poinformować go o zaistniałej sytuacji. Przydatna będzie również odpowiednia ochrona przed potem, zwłaszcza jeśli kandydat będzie podróżował środkami komunikacji miejskiej w upalne dni.

Wiedza o firmie

Kolejnym etapem przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej jest pozyskanie wiedzy na temat przedsiębiorstwa, do którego się rekrutuje. Kandydat powinien zapoznać się ze specyfikacją firmy, w szczególności musi zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • data jej założenia;
  • struktura firmy – w tym kadra zarządzająca;
  • ilość oddziałów oraz zatrudnianych osób;
  • rodzaj wykonywanej działalności.
Zobacz też:  Jak wygląda praca brokera ubezpieczeniowego?

Gdy firma zajmuje się sprzedażą, to zalecane jest zapoznanie się ze sprzedawanym asortymentem. Jeśli na przykład jest to firma kosmetyczna, to warto wiedzieć, jaki krem, dezodorant, czy może szampon oferuje.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest bardzo istotne. Rekruter uważnie obserwuje kandydata już od pierwszych sekund. Zwraca uwagę na jego postawę, mimikę oraz gestykulację. Dlatego tak ważna jest odpowiednia mowa ciała, czyli taka, która będzie świadczyła o otwartym, życzliwym i przyjaznym usposobieniu. Oto kilka porad:

  • podczas przywitania, podawania dłoni zachowaj kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą. Pamiętaj, żeby uścisk dłoni nie był zbyt silny, ani za delikatny;
  • zwracaj uwagę na prawidłową postawę swojego ciała – nie garb się;
  • gestykuluj z opanowaniem i spokojem;
  • dbaj o odpowiednią mimikę.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Na samym początku rozmowy rekruterzy zazwyczaj starają się rozluźnić atmosferę. Zadają niezobowiązujące pytania dotyczące dojazdu lub samopoczucia. W dalszej części proszą kandydata o powiedzenie o sobie kilku zdań. Następnie sami zaczynają opowiadać o firmie bądź wypytują o nią kandydata, aby sprawdzić, czy przygotował się on do spotkania. Po czym przechodzą do zadawania różnych pytań, na przykład dotyczących oczekiwań finansowych, motywacji czy kwalifikacji. Na koniec kandydat ma czas na zadanie pytań, które warto sobie wcześniej przygotować.

Czego powinno unikać się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Na rozmowach kwalifikacyjnych powinno unikać się:

  • zaniedbanego wyglądu, pogniecionych lub poplamionych ubrań, brudnych paznokci lub włosów;
  • nieodpowiedniego makijażu (zbyt mocnego);
  • intensywnych perfum;
  • zadawania roszczeniowych pytań (na przykład o częstotliwości przyznawania podwyżek);
  • recytowania wyuczonych odpowiedzi;
  • kłamania na temat swoich kwalifikacji, umiejętności i zainteresowaniach.

Jeśli chcesz dobrze wypaść na zbliżającej się rozmowie kwalifikacyjnej, to weź pod uwagę nasze cenne wskazówki. Odpowiednia wiedza o firmie, opanowanie i szczerość z pewnością zostaną docenione!

Zobacz też:  MBA – studia podyplomowe. Na czym polegają?

Artykuł sponsorowany


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *