Serwisant samochodów elektrycznych – zawód przyszłości

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? Rozwój technologii oraz dbałość o środowisko sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu elektrycznego. W konsekwencji, pojawia się zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych serwisantów tych pojazdów. Elektromobilność staje się naszą rzeczywistością, a więc już dzisiaj warto zastanowić się nad zdobyciem umiejętności, które w niedalekiej przyszłości będą nieocenione.

Rosnące zapotrzebowanie na serwisantów samochodów elektrycznych

Dane statystyczne z ostatnich lat pokazują, że liczba samochodów elektrycznych na świecie dynamicznie rośnie. Według prognoz, do roku 2030 nawet 30% wszystkich nowych samochodów może być elektrycznych.

Dodaje Dawid Piorun, prezes firmy Arinea

Wraz z tą zmianą, pojawia się potrzeba posiadania specjalistów w zakresie ich serwisowania. Warsztaty samochodowe już teraz poszukują pracowników, którzy znają się na tych nowoczesnych pojazdach.

Szansa dla serwisantów – szkolenia i kursy

Dla osób związanych z branżą motoryzacyjną, elektryczne auta to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim szansa na rozwój. Szkolenia i kursy dla serwisantów samochodów elektrycznych pojawiają się coraz częściej, a ich ukończenie jest doceniane przez pracodawców. Warto więc już dzisiaj zastanowić się nad inwestycją w tę umiejętność.

Bezpieczeństwo – klucz do sukcesu

Samochody elektryczne różnią się od tradycyjnych pod wieloma względami. Jednym z nich jest bezpieczeństwo – zarówno podczas jazdy, jak i serwisowania. Serwisant samochodów elektrycznych musi znać specyfikę tych pojazdów, aby móc świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Wiedza ta jest nieoceniona, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na tego typu specjalistów.

Kluczowe kompetencje serwisanta samochodów elektrycznych

Zawód serwisanta samochodów elektrycznych wymaga szczególnego zestawu umiejętności. Oprócz znajomości ogólnych zasad mechaniki, serwisant musi mieć gruntowną wiedzę z zakresu elektroniki, systemów sterowania, a także najnowszych technologii stosowanych w samochodach elektrycznych. Równie ważne jest zrozumienie procesów zarządzania energią, jak również bezpieczeństwa, które jest kluczowe podczas pracy z wysokonapięciowymi systemami.

Zobacz też:  Finanse, bankowość i ekonomia – jak wygląda kariera w finansach?

Przyszłość należy do aut elektrycznych

Jak wskazują statystyki i przewidywania ekspertów, liczba aut elektrycznych na świecie będzie rosła w nadchodzących latach. Stąd, rola serwisanta samochodów elektrycznych stanie się jeszcze ważniejsza. To zdecydowanie zawód przyszłości, który oferuje stabilność i dobre perspektywy rozwoju.

ParametrDane
Całkowita wielkość rynku aut w USA w 2022 roku15.5 miliona pojazdów
Udział BEV (samochodów z napędem bateryjnym) w rynku USA w Q4 2022 roku7.2%
Udział wszystkich zelektryfikowanych pojazdów (w tym hybryd, hybryd typu plug-in i pojazdów z napędem bateryjnym) w rynku USA w Q4 2022 roku13.0%
Udział Tesla w rynku EV w USA w 2022 roku62%
Znaczący gracze na rynku EV w USA w Q1 2023 roku (General Motors, Ford, Grupa Volkswagen)8.0%, 4.2%, 6.1% udziału w rynku
Szacowana liczba sprzedanych EV w USA w 2022 rokuOkoło 1.11 miliona

Podsumowanie

Rozwój technologii elektrycznych pojazdów to nie tylko trend, ale przede wszystkim konieczność, której nie można ignorować. Serwisanci samochodów muszą dostosować się do nowych warunków i zdobyć nowe umiejętności, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów.

Stąd, jeśli jesteś już w branży motoryzacyjnej lub planujesz do niej wejść, warto zainwestować w szkolenia i kursy specjalistyczne. Pamiętaj, że zawód serwisanta samochodów elektrycznych to praca przyszłości. Dzisiaj to inwestycja w Twoją karierę, która przyniesie wymierne korzyści w niedalekiej przyszłości.

Materiał promocyjny


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *