Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Kiedy się przyda?

Zaświadczenie o niekaralności, a dokładniej zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, to dokument, który może być potrzebny w różnych dziedzinach życia – również, jeśli zamierzasz wyjechać za granicę. Zdobyć go bardzo łatwo – również przez internet. Zobacz jak!

Czasami, aby móc aplikować na wybrane stanowisko, nie wystarczy posiadanie wymaganego wykształcenia czy doświadczenia, ale potrzebne jest również zaświadczenie o niekaralności, wydawane przez KRK (Krajowy Rejestr Karny przy Ministerstwie Sprawiedliwości). Na szczęście zaświadczenie nie kosztuje zbyt wiele, a w wielu przypadkach można uzyskać je bezpłatnie. Sama procedura również nie jest skomplikowana i można przejść ją bez wychodzenia z domu – aplikować można na trzy różne sposoby.

Zaświadczenie o niekaralności – czym w istocie jest? Jakie informacje zawiera?

Zaświadczenie z KRK jest dokumentem (wydawanym w formie drukowanej lub elektronicznej – na płycie CD, nośniku USB bądź w pliku XML), który wystawia instytucja prowadząca bazy danych o osobach karanych. Wszyscy, którzy zostali skazani prawomocnym wyrokiem – za przestępstwo czy wykroczenie skarbowe, a także ci, których postępowanie umorzono (również warunkowo) dzięki amnestii oraz osoby skazane za granicą – znajdują się w ich bazie. Figurują tam również osoby tymczasowo aresztowane, poszukiwane, małoletni w zakładach poprawczych czy skazani na areszt za wykroczenia. Wypełniony formularz dotyczący informacji o danej osobie pozwala zapoznać się z wszystkimi wpisami jej dotyczącymi, a w razie ich braku – świadczy o nienagannej przeszłości.

Zobacz też:  8 prostych sposobów naoszczędzanie pieniędzy

Kiedy wypis z rejestru KRK okaże się niezbędny ?

W wielu miejscach pracy wymagane jest przedstawienie dokumentu wyemitowanego przez KRK, by móc aplikować o oferowaną posadę. Dotyczy to np. zawodów zaufania publicznego, firm ochroniarskich oraz wielu miejsc pracy za granicą, również zakładających pracę z dziećmi i młodzieżą. W wielu krajach UE taki dokument może być wymagany do podjęcia pracy z osobami starszymi, w banku czy nawet do otrzymania dokumentów tożsamości. Poza tym w Polsce będzie wymagany do wyrobienia pozwolenia na broń, startowania w niektórych specyficznych przetargach, uzyskania licencji taksówkarza (również w Uberze) czy prowadzenia niektórych rodzajów działalności.

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Na szczęście nie jest to proces kosztowny ani szczególnie wymagający. Możesz złożyć wniosek osobiście, przez internet lub korespondencyjnie – a następnie uiścić stosowną opłatę. Jeśli składasz zapytanie osobiście, to powinieneś stawić się w Biurze Informacyjnym Krajowego Sądu Karnego w Warszawie lub w wybranym przez ciebie dowolnym punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Sądowego. Do stwierdzenia tożsamości będzie ci potrzebny dowód osobisty, a sam dokument otrzymasz „od ręki” po kilkunastu minutach oczekiwania. To relatywnie szybki i sprawny sposób, ale nie każdy ma możliwość podjechania do sądu.

Zaświadczenie o niekaralności przez internet – to proste!

To jeszcze łatwiejszy sposób na uzyskanie dokumentu świadczącego o niekaralności przez internet, choć wymaga on nieco dłuższego oczekiwania. Potrzebny ci będzie profil zaufany, który posłuży jako podpis pod wnioskiem. Po założeniu konta w systemie e-krk możesz wystąpić o zaświadczenie przez rządową platformę. W tym wypadku otrzymasz dokument w postaci pliku xml, ale zapłacisz mniej, bo tylko 20 złotych. Wadą tego rozwiązania jest dłuższy czas oczekiwania – wynoszący nawet do 7 dni. Jeśli więc zależy ci na czasie, to wizyta w sądzie okręgowym będzie lepszym rozwiązaniem.

Zobacz też:  Badania nieniszczące, czyli jak zbadać próbkę bez jej uszkodzenia?

Można wnioskować do KRK drogą listowną

To najwolniejsza opcja, ale dla niektórych najwygodniejsza. Uzyskanie informacji o sobie zajmie nawet 3 tygodnie, więc to rozwiązanie dla cierpliwych. W takim przypadku składając wniosek, należy umieścić w kopercie również potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej. Całość (wniosek wraz z potwierdzeniem) trzeba wysłać do punktu informacyjnego KRS lub do Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie na adres:

ul. Czerniakowska 100,

00-454 Warszawa.

Opłata wyniesie tyle samo, co przy aplikowaniu osobiście – 30 złotych.

Kto może uzyskać dokument bezpłatnie?

Nie każdy musi płacić za zaświadczenie o niekaralności. Jeśli jest ci potrzebny do podjęcia woluntariatu (np. jako wychowawca młodzieży na koloniach czy kierownik takiego wyjazdu), to składając wniosek, nie musisz nic płacić. Potrzebne ci będzie pismo potwierdzające planowaną aktywność wystawione przez organizatora obozu bądź kolonii. Jeśli składasz wniosek do KRK drogą internetową, możesz wykorzystać funkcjonalność e-krk i dodać skan stosownego dokumentu – bez wychodzenia z domu. W obu przypadkach to pismo będzie potwierdzeniem uiszczenia opłaty, a dalsza procedura przebiega identycznie, jak w standardowym postępowaniu.

Jakich danych potrzebujesz, by złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Karnego?

Aplikując o zaświadczenie o niekaralności we wniosku, musisz wpisać swój PESEL, dane osobowe (nazwisko, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, obywatelstwo, miejsce zamieszkania, data urodzenia, etc.), wskazanie powodu składania wniosku, rodzaj kartoteki, z której chcesz zasięgnąć informacji – najlepiej zaznaczyć wszystkie, ponieważ nie towarzyszy temu dodatkowa opłata, a przyda się w różnych sytuacjach. W rubryce pod hasłem „zakres danych” nie musisz nic wpisywać – zwłaszcza jeśli występujesz o dokument dotyczący ciebie osobiście. Upewnij się, że data we wniosku rzeczywiście jest aktualna – i całość będzie gotowa do złożenia! Nie zapomnij podpisać dokumentu!

Zaświadczenie o niekaralności jest dość powszechnie wymaganym dokumentem. Jeśli ubiegasz się o pracę, do której jest niezbędny, dobrze zaaplikować o niego wcześniej. Czasami będzie trzeba poczekać kilka dni – zwłaszcza przy aplikowaniu pocztą lub przez internet.

Zobacz też:  Najczęstsze błędy popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak ich uniknąć

Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *