Czym zajmuje się stewardessa i na jakie zarobki może liczyć?

Stewardessa to odpowiedzialny zawód, który wymaga spełnienia odpowiednich warunków dotyczących nie tylko umiejętności i predyspozycji, lecz także stanu zdrowia. Jego wykonywanie może być przy tym zarówno ciekawym, jak i dobrze płatnym zajęciem. Jakie podstawowe informacje na temat profesji stewardessy warto poznać?

Kto to jest stewardessa i jakie ma obowiązki?

Profesja stewardessy na pewno należy do dość nietypowych, a przez to interesujących zawodów. Wiele osób zaciekawionych jest przede wszystkim warunkami finansowymi na tym stanowisku. Widać to po tym, czego szukają użytkownicy wirtualnej sieci – fraza „ile zarabia stewardessa” jest dość popularna w wyszukiwarkach internetowych. Przed poznaniem średnich wynagrodzeń w branży warto jednak bliżej przyjrzeć się samej charakterystyce tej profesji.

Kim więc jest stewardessa? Osoba wykonująca ten zawód odpowiada za komfort oraz bezpieczeństwo pasażerów znajdujących się na pokładzie samolotu. Jej obowiązki zawodowe są złożone. Do stewardessy należy przede wszystkim powitanie pasażerów, otwarcie i zamknięcie drzwi w samolocie, przedstawienie kluczowych zasad związanych z bezpieczeństwem podczas lotu, dostarczenie posiłków oraz napojów podróżnym, dbałość o prawidłowe rozmieszczenie bagaży podręcznych, odpowiadanie na pytania pasażerów i udzielanie im ważnych informacji oraz bieżący kontakt z pilotem maszyny lotniczej. Oprócz tego, osoba wykonująca ten zawód musi sprawnie i w zgodzie z odpowiednimi procedurami reagować w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach.

Kto może zostać stewardessą?

Jako że zawód stewardessy wiąże się z odpowiedzialnością, wymaga odpowiednich predyspozycji. Mogą go wykonywać osoby, które mają przynajmniej 18 lat, zdały maturę i nigdy nie były karane. W tej branży kluczowe są też pewne konkretne kompetencje – najbardziej liczy się znajomość języków obcych (minimum jednego, najczęściej angielskiego) na poziomie bardzo dobrym oraz umiejętność pływania. Istotny jest również nienaganny stan zdrowia potwierdzony stosownymi badaniami lekarskimi.

Zobacz też:  Jak zostać egzaminatorem WORD? Egzaminator prawa jazdy sprawdza umiejętności kandydatów, ale kto sprawdza jego?

Warto również pamiętać, że stewardessa pełni niejako funkcję reprezentacyjną. Musi więc wyróżniać się schludnym wyglądem i miłą aparycją. Ponadto niektóre linie lotnicze mają limity dotyczące wzrostu – w przypadku pań wynoszą one zazwyczaj 160-170 cm, a panów – 170-180 cm.

W zawodzie stewardessy konieczna jest dyspozycyjność – loty zdarzają się w różnych godzinach i w różne dni tygodnia. Na tym stanowisku przydają się też konkretne umiejętności miękkie. Wśród nich istotna jest m.in. odporność na sytuacje stresowe, duża komunikatywność, zdolność rozwiązywania problemów i cierpliwość. Przydatna okazuje się także umiejętność wykonywania obowiązków pod presją.

Jakie są zarobki stewardessy?

W profesji stewardessy można zazwyczaj liczyć na zadowalające zarobki. Ich wysokość zależy od umiejętności i poziomu doświadczenia danej osoby oraz linii lotniczych, w których jest się zatrudnionym. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi prawie 6000 zł brutto miesięcznie.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *