Interesuje cię edukacja, rozwój osobisty i psychologia? Chcesz wiedzieć, jak zostać coachem? Wyjaśniamy, jakie certyfikaty są do tego potrzebne

Szukasz swojej drogi zawodowej? Jeśli lubisz pomagać ludziom i doskonalić swoje kompetencje, weź pod uwagę pracę jako coach. Przeczytaj, na czym polega zawód coacha i dowiedz się, jak zostać coachem.

Obecnie coraz więcej osób korzysta z coachingu. Praca coacha to nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy. Daje możliwość udzielenia innym pomocy w znalezieniu ich ścieżki i dokonywaniu życiowych zmian. Sprawdź zatem, jak zostać coachem.

Kim jest coach?

Coach, z języka angielskiego – trener, to osoba, która ma pomóc w znalezieniu najlepszej drogi do osiągnięcia celu. Swoim klientom pomaga osiągać rozwój zawodowy i osobisty. Coaching dotyczy zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego, ale ze względu na spore zainteresowanie tą profesją z pewnością będą powstawać nowe specjalizacje.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje coachingu:

  1. Life coach – koncentruje się na tym, aby klient osiągnął swoje prywatne cele, które mogą dotyczyć różnych dziedzin życia i relacji z innymi. Dużą rolę odgrywa tu motywacja i emocje.
  2. Business coach – w tym wypadku niezbędne jest pewne doświadczenie w biznesie, bo chodzi o przekazywanie praktycznej wiedzy, która pomoże rozwinąć firmę i wznieść ją na wyżyny możliwości.

Jak powstał coaching?

Duża liczba osób kojarzy coacha, jako osobę, która wspiera menedżerów i sportowców. Ten zawód wywodzi się ze świata sportu. Trenerzy starali się odkryć potencjał sportowców i motywowali ich do tego, aby przekraczali własne granice. Potem powstał coaching biznesowy i osobisty.

Coach może znaleźć zatrudnienie w sporcie, biznesie i sferach powiązanych z psychologią. Może założyć własną działalność i działać pod własną marką, ale zdarza się, że zatrudniają go zewnętrzne firmy.

Zobacz też:  Jak zostać kominiarzem? Zawód kominiarza wciąż jest bardzo potrzebny, nadal możesz zdobyć uprawnienia kominiarskie

Jakie cechy powinien przejawiać dobry coach?

Coaching nie jest zajęciem dla każdego. Kandydat na coacha musi posiadać cechy charakteru, które mu ułatwią współpracę z innymi. Powinien być cierpliwy, wzbudzać zaufanie i wykazywać szczerą chęć, aby pomagać innym. Na rynku jest bardzo duża konkurencja, więc, aby się wyróżnić, potrzebny jest ciągły rozwój osobisty i zawodowy. Prawdziwy coach jest dobrym nauczycielem, ale też sam nie przestaje się uczyć. Musi wierzyć w ludzi i dostrzegać ich mocne strony. Ważne jest również, aby potrafił pracować z ludźmi o odmiennych charakterach i pochodzącymi z różnych środowisk. Sam musi stanowić przykład tego, że można realizować swoje zamierzenia, jeśli posiada się odpowiedni plan i chęć do pracy. Na koniec dodajmy, że na pewno powinien być to człowiek z pasją i wiedzą na tematy takie jak psychologia czy działanie ludzkiego umysłu.

Jak zostać coachem – przygotowanie

Zanim zaczniesz spełniać swoje marzenia, aby stać się coachem, warto się wcześniej przygotować i zbadać dokładnie ten temat. Pozwoli ci to przekonać się, czy to zawód dla ciebie, a w przyszłości być dobrym coachem.

Najważniejsze kroki, jakie trzeba podjąć, aby zajmować się coachingiem:

  • znajdź swojego trenera coachingu i sprawdź na swoim osobistym doświadczeniu, jak wyglądają podstawy pracy coachingowej;
  • zdobądź wiedzę, czyli przeczytaj książki na temat coachingu i wybierz się na podstawowe warsztaty, programy szkoleniowe lub kurs online;
  • skorzystaj z rad superwizora. Zapewni ci on pomocny mentoring.

Jak zostać coachem – pierwsze kroki

Nikt nie staje się cenionym coachem z dnia na dzień. To wymaga wiele czasu i pracy. Na początek warto zadbać o to, aby mieć rekomendacje swoich klientów. Warto ich prosić o informację zwrotną, bo to wskaże, co ulepszyć podczas kolejnych spotkań z klientami. Pierwsze sesje mogą nawet odbywać się za darmo, najważniejsze to zdobyć doświadczenie. Zapisuj swoje wnioski i zastanów się, co jeszcze możesz ulepszyć. Rób tak za każdym razem i nigdy nie wychodź z założenia, że osiągnąłeś już wszystko. Systematyczna praca z pewnością przyniesie efekty. Trzeba też dać sobie czas, aby dobrze poznać rynek i środowisko. Nie obawiaj się pytać innych osób, bardziej doświadczonych w tej dziedzinie.

Zobacz też:  Jak zostać biegłym rewidentem? Uprawnienia biegłego rewidenta kandydat może zdobyć przez odpowiedni egzamin

Jak zostać coachem – zaistniej w Internecie

W dzisiejszych czasach ludzie szukają informacji w Internecie, więc zadbaj o to, aby znaleźli tam również twoją ofertę. Stwórz swoje konto, stronę i załóż bloga. Potrzebne będą ci do tego podstawy marketingu lub pomoc firm zajmujących się pozycjonowaniem stron. Inspiruj się profilami najlepszych coachów, ale pamiętaj, że musisz zaproponować klientom coś, co będzie cię wyróżniać.

Jakie szkolenia są niezbędne, aby zostać profesjonalnym coachem?

Coachem może zostać praktycznie każdy, nie trzeba spełniać żadnych formalnych wymagań. Jednak posiadanie akredytacji znacznie zwiększa szanse na znalezienie klientów.

W Polsce najpopularniejszą organizacją jest International Coach Federation (ICF). Można w niej zdobyć poświadczenie kompetencji na poziomie Associate Certified Coach (ACF), Professional Certified Coach (PCC), a także Master Certified Coach (MCC).

Drugą największą organizacją jest International Coaching Community (ICC). Obowiązują w niej dwa poziomy, a koncepcja oparta jest na programowaniu neurolingwistycznym (NLP).

Można również ukończyć studia podyplomowe na kierunku coaching, które znajdują się w większych miastach Polski, albo wybrać studia online. Istnieje też możliwość kształcenia się w prywatnej firmie szkoleniowej, współpracującej z zagranicznymi organizacjami. Ceny szkoleń są bardzo zróżnicowane. Średnio na roczny kurs trzeba przeznaczyć od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Przydatna jest znajomość języka angielskiego, bo wiele ważnych i ciekawych szkoleń odbywa się za granicą.

Jak pracuje coach z klientem?

Celem coacha nie jest doradzanie i podsuwanie gotowych rozwiązań. Coach słucha klienta i stara się uwolnić jego potencjał. Ma za zadanie pomóc innym w znalezieniu swojej drogi życiowej. Coach jest doradcą, który nakierowuje klienta i pomaga mu zdobyć kwalifikacje niezbędne do osiągnięcia celu.

Czasami jego praca, przypomina pracę terapeuty, bo klienci mogą się znajdować w przytłaczający położeniu, musi się więc odznaczać sporymi umiejętnościami interpersonalnymi.

Zobacz też:  Praca sanepidu – czym zajmują się stacje sanitarno-epidemiologiczne podczas epidemii?

Kiedy zostaniesz coachem, z pewnością odmieni to twoje życie i poznasz dzięki temu wiele wartościowych osób. Pomoc innym niewątpliwie przyniesie ci wielką satysfakcję. Jeśli więc w twojej głowie pojawiło się pytanie jak zostać coachem, możesz już dziś rozpocząć podróż w stronę tej fascynującej kariery.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *