Jak zostać DJ na imprezy muzyczne i wesela?

Jak zostać DJ? Na czym polega praca didżeja? Przeczytaj i dowiedz się, od czego zacząć naukę miksowania muzyki i jakiego sprzętu potrzebuje profesjonalny DJ.

Kochasz muzykę i często słuchasz różnych gatunków muzycznych? Masz dobry słuch muzyczny i jesteś na bieżąco z nowymi przebojami? Jeśli w dodatku potrafisz zabawić towarzystwo, to zapewne jesteś dobrym kandydatem na didżeja. Zastanawiasz się, jak zostać DJ? Gdzie można znaleźć zlecenia? Czy to łatwa praca i ile można zarobić? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

Na czym polega praca didżeja muzycznego?

Didżej zajmuje się doborem repertuaru do określonej imprezy i publiczności. Przy pomocy sprzętu muzycznego łączy utwory ze sobą w tzw. set i odtwarza je, zapewniając ciągłość muzyczną imprezy. Dodaje przy tym efekty dźwiękowe i zabawia uczestników eventu przez głośniki. Współcześnie to właśnie didżej, zamiast tradycyjnej kapeli, coraz częściej zapewnia oprawę muzyczna na weselach, festynach, eventach kulturalnych czy w klubach dyskotekowych. Może też pracować na etacie w radiu.

Czym wyróżnia się dobry DJ od tych przeciętnych?

Dobry didżej potrafi dopasować gatunek muzyczny do rodzaju imprezy i publiczności. Miesza (miksuje) różne utwory i gatunki. Obserwuje reakcje gości i w razie potrzeby zmienia repertuar. Przy dobrze dobranej muzyce wszyscy goście wychodzą na parkiet. W przypadku wesel czy festynów, warto też zorganizować konkursy muzyczne i inne zabawy. Skąd didżej wie, że robi dobrą robotę? Właśnie po reakcji gości. Roześmiana i rozbawiona publiczność to dla niego najlepszy feedback, a zarazem świetna reklama jego usług.

Zobacz też:  Jak skutecznie napisać wypowiedzenie z pracy przy umowie zlecenie

Jak zostać DJ?

Zajęcie to stało się popularne wraz z nastaniem ery muzycznych platform streamingowych oraz łatwego dostępu do Internetu. Mimo to trudno jest nauczyć się didżejki z dnia na dzień. Potrzebny jest przynajmniej podstawowy sprzęt i umiejętność jego obsługi. Jeszcze ważniejsza jest znajomość muzyki. Wielu didżejów zaczynało swoją przygodę z tą profesją już w szkole, zapewniając oprawę muzyczną szkolnych apeli i dyskotek. Ciekawe doświadczenie można zdobyć, pracując w szkolnym radiowęźle, a także odtwarzając muzykę podczas rodzinnych domówek.

Od czego zacząć naukę miksowania?

W nauce miksowania muzyki pomogą ci:

  • dostępne w sieci filmy instruktażowe i webinary;
  • darmowe programy komputerowe do ściągania muzyki z sieci;
  • kursy na DJ’a, organizowane przez kluby muzyczne i profesjonalnych DJ’ów;
  • przeszkolenie przez znajomych DJ’ów, pomoc przy obsłudze imprez;
  • odtwarzanie muzyki podczas rodzinnych czy studenckich prywatek.

Sprawdź swoje umiejętności podczas imieninowej imprezy

Nie wiesz, jak zostać DJ’em? Stawiasz pierwsze kroki w odtwarzaniu muzyki na żywo? Zorganizuj dla bliskich imieniny, domowego sylwestra, ostatki czy inną imprezę. Ściągnij muzykę ze strony Tidal, z YouTube czy Spotify. Utwórz swoją ścieżkę muzyczną i nagraj ją na pendrive, a potem odtwórz i zachęć gości do zabawy. Zaobserwuj ich reakcję i zapytaj, jak się bawią.

Czy didżej musi słuchać muzyki bez przerwy?

Domyślasz się, jaki jest ulubiony sposób spędzania wolnego czasu przez DJ-ów? Nie trudno zgadnąć, że słuchanie muzyki. Dzięki temu znają nowości muzyczne i kojarzą popularnych wykonawców. Oczywiście trudno jest znać każdy kawałek i lubić wszystkie style muzyczne. Nie ma więc sensu przez cały czas śledzić rynku muzycznego. Większość djów po prostu specjalizuje się w określonym rodzaju imprez i muzyki. Jeśli więc lubisz muzykę techno, to zainteresuj się didżejką w klubach młodzieżowych. Wolisz muzykę disco polo i pop? Łatwiej będzie ci się odnaleźć na weselach.

Zobacz też:  Jak napisać podanie o pracę kucharza i dostać wymarzoną posadę?

Jaki sprzęt jest niezbędny do miksowania utworów?

Dj’ski sprzęt profesjonalisty, to:

  • oprogramowanie do tworzenia setów;
  • odtwarzacz muzyczny;
  • laptop lub notebook;
  • mikser;
  • nagłośnienie;
  • głośnik do zabawiania gości rozmową;
  • słuchawki.

Na początek wystarczy ci jednak głośnik z odtwarzaczem i ścieżka dźwiękowa, nagrana na pendrive lub karcie pamięci.

DJ weselny, klubowy czy radiowy? Gdzie lepiej pracować?

To zależy, jaką muzykę lubisz i jakie środowisko. Poza tym didżejka weselna to przeważnie zajęcie dodatkowe, przyjemny sposób na dorobienie do etatu. Wesela wszak odbywają się raczej w weekendy i to nie przez cały rok. Podobnie jest z muzyką w klubach dyskotekowych. Z kolei praca w radiu to już stałe zajęcie dla profesjonalistów, dość prestiżowe i ciekawe.

Ile zarabia początkujący DJ, a ile doświadczony?

Początkujący DJ eventowy z umiejętnościami wodzireja, zaczyna od stawek 1-1,5 tys. złotych za jedną imprezę. Przy czym są to stawki spotykane raczej na prowincji. W dużych miastach kwota ta wynosi drugie tyle. Z kolei doświadczony i popularny DJ życzy sobie za obsługę imprezy od 4 tys. złotych wzwyż, w zależności od liczby gości i oczekiwań zleceniodawców. Jeśli takich imprez jest kilka w miesiącu, to wynagrodzenie może wynieść nawet kilkanaście tysięcy. Zwykle jest to praca sezonowa, gdzie intensywne okresy przeplatają się z posuchą.

Co lepsze na wesele, DJ czy orkiestra?

Marzysz o tym, aby mieć udane wesele? Chcesz, żeby wszyscy goście świetnie się bawili, ale nie wiesz, czy szukać kapeli, czy raczej DJ’a? To zależy. Są zespoły świetne i kiepskie. Tak samo, są didżeje dobrzy i słabi. Zanim zdecydujesz, zbierz informacje na temat stylu ich pracy. Zwróć też uwagę, kogo zapraszasz na wesele. Z reguły młodsi goście lepiej się bawią przy didżeju, a starsi wolą tradycyjne orkiestry z perkusją, gitarą i saksofonem.

Zobacz też:  Umowa zlecenie a wliczanie do stażu pracy - czy zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej liczy się do emerytury?

Wiesz już, jak zostać DJ. Odpowiedni sprzęt to nie wszystko. Liczy się wyczucie publiczności, umiejętność zabawiania gości i dobór odpowiedniej muzyki. A ty jaki gatunek muzyczny lubisz? Wolisz pop, disco, a może bliski jest ci rap? Przeczytaj artykuł o tym, jak zostać raperem.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *