Jak zostać instruktorem jazdy samochodem?

Jak zostać instruktorem jazdy samochodem osobowym lub ciężarowym? Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na instruktora nauki jazdy? Dowiedz się więcej na temat zarobków i uprawnień osób szkolących przyszłych kierowców.

Wydaje ci się, że dobry instruktor nauki jazdy powinien mieć wieloletnie doświadczenie jazdy za kółkiem? A może ukończone wyższe studia? Otóż nie. Wystarczy średnie wykształcenie i posiadanie prawa jazdy przez 3 lata. Trzeba też ukończyć specjalne szkolenie na instruktorów i zdać egzamin. Czy to wystarczy, aby skutecznie szkolić kandydatów na kierowców? Tak naprawdę dopiero praktyka oraz opinie kursantów weryfikują dobrych instruktorów. Dobry instruktor powinien mieć też określone cechy charakteru. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj ten artykuł do końca.

Na czym polega praca instruktora jazdy pojazdami samochodowymi?

W ogólnym ujęciu tego zagadnienia, instruktor nauki jazdy szkoli kandydatów na kierowców motocykli, samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Przy czym instruktor może mieć uprawnienia do szkolenia tylko z kat. B, dotyczącej aut osobowych. Może mieć też uprawnienia do szkolenia kierowców z kilku kategorii. Zależy to od tego, jakiej kategorii prawo jazdy sam posiada i od rodzaju ukończonego kursu. Ponadto wyróżnia się instruktorów wyłącznie z uprawnieniami wykładowców lub tylko instruktorów nauki jazdy praktycznej. Wielu specjalistów ma jednak uprawnienia zarówno do prowadzenia zajęć teoretycznych, jak i nauki jazdy pojazdem.

Zobacz też:  Jak zarabiać w internecie? 9 pomysłów na pracę w domu w trybie online!

Poznaj zalety pracy instruktora

Zasadniczą zaletą jest to, że nie trzeba martwić się o brak pracy. Każdego roku kolejny rocznik młodzieży rozpoczyna kursy na prawo jazdy. Oprócz tego część osób starszych decyduje się zdobyć uprawnienia do kierowania. Dochodzą do tego różne kursy doszkalające kierowców. Poza tym to praca z ludźmi, dlatego otwarci i kontaktowi instruktorzy lubią swoją profesję. W pewnym sensie jest to też misja. Wszak instruktor szkoli nowych kierowców tak, aby potem jeździli bezpiecznie i szanowali każdego uczestnika ruchu na drodze.

Chcesz zostać instruktorem nauki jazdy? To nie jest łatwy zawód

Szkolenie kandydatów na kierowców to zajęcie dla osób, które lubią i potrafią prowadzić auto w każdych warunkach atmosferycznych. Potrafią przekazać wiedzę i nauczyć techniki kierowania oraz manewrowania. Pamiętaj, że kursant to osoba, która dopiero się uczy, a co za tym idzie, może wykonać trudne do przewidzenia ruchy na drodze. Instruktor zaś ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo kursantowi oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Rodzi to wiele napięć i stresujących sytuacji. Niestety, wielu instruktorów zmienia zawód z powodu wypalenia i rozczarowania pracą.

Dobry instruktor nauki jazdy to uosobienie cierpliwości i opanowania

W tej pracy potrzebna jest zarówno doskonała znajomość przepisów ruchu drogowego jak i techniki kierowania pojazdem. Równie istotne są zdolności pedagogiczne, znajomość podstaw psychologii, a także opanowanie emocji i świetny refleks. Niezbędna jest cierpliwość do kursantów, bo wiadomo, że nie wszyscy jednakowo szybko przyswajają wiedzę. Przydaje się też poczucie humoru, ale też taktu i zrozumienia. Dzięki temu udaje się rozładować stres kursanta i przygotować go do egzaminu na prawo jazdy.

Jak zostać instruktorem jazdy samochodem?

Zanim instruktor otrzyma uprawnienia do szkolenia kierowców oraz legitymację, musi wpierw odbyć kurs na instruktora i zdać egzamin przed specjalną komisją powołaną przez wojewodę. Szkolenia na instruktorów oraz egzaminy organizują wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Taki kurs możesz też ukończyć w prywatnej szkole, która organizuje szkolenia i przygotowuje do egzaminu państwowego przed komisją. Przed rozpoczęciem kursu musisz pomyślnie przejść badania i przedłożyć niezbędne dokumenty. Podobnie wygląda procedura zdobycia uprawnień na egzaminatora prawa jazdy. Jeśli interesuję cię to zagadnienie, to przeczytaj artykuł o tym, jak zostać egzaminatorem WORD.

Zobacz też:  List intencyjny – z czym się wiąże wstępna deklaracja zatrudnienia?

Wykształcenie i inne wymagania 

Wymagania wobec kandydatów na instruktorów wyglądają następująco:

  • wykształcenie średnie;
  • prawo jazdy posiadane od co najmniej 3 lat;
  • zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do tego rodzaju pracy;
  • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do tego zawodu;
  • zaświadczenie o niekaralności prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia majątkowej lub osobistej korzyści, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji albo za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Na czym polega szkolenie na instruktora nauki jazdy?

Kurs instruktora nauki jazdy trwa około 220 godzin. W tym 130 godzin to zajęcia teoretyczne z:

  • metodyki nauczania;
  • bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • psychologii;
  • przepisów ruchu drogowego;
  • zasad prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców;

Pozostałe godziny to zajęcia praktyczne z techniki i taktyki prowadzenia pojazdu.

Jak wygląda egzamin na instruktora?

Egzamin odbywa się w 3 etapach, składających się z: testu sprawdzającego wiedzę teoretyczną kandydata, pokazu prowadzenia zajęć teoretycznych z losowo wybranego zagadnienia oraz pokazu prowadzenia zajęć praktycznych zarówno na placu manewrowym, jak i w ruchu ulicznym. Przy czym każdy kolejny etap musi być poprzedzony pomyślnym zaliczeniem poprzedniego sprawdzianu.

Egzamin zdany, i co dalej?

Po zdanym egzaminie należy udać się do starostwa z wnioskiem o wpisanie do ewidencji instruktorów nauki jazdy i wydanie legitymacji instruktorskiej. Do wniosku dołącza się zdjęcie, badania lekarskie oraz zaświadczenie o ukończonym kursie i zdanym egzaminie. Od tej chwili masz już numer uprawnień i możesz zacząć pracę w zawodzie, ale co pięć lat musisz powtarzać badania lekarskie i psychologiczne.

Ile zarabia instruktor nauki jazdy?

Zarobki instruktorów zależą od kilku czynników, takich jak forma zatrudnienia, region kraju oraz ilość pozytywnych opinii u kursantów. W przypadku pracy na etacie, zarobki zależą m.in. od ceny kursu dla kursantów i kształtują się w granicach od 4000 do 5000 złotych brutto. Zdarza się, że na wynagrodzenie składa się kwota bazowa i prowizja za ilość wyjeżdżonych godzin. Możesz jednak kupić dostosowane do szkoleń auto i założyć swoją szkołę nauki jazdy. Wówczas twoje zarobki zależą od ilości kursantów. Jako przedsiębiorca, będziesz mieć też sporo kosztów, związanych ze zużyciem benzyny i eksploatacją auta.

Zobacz też:  Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę na czas określony - kiedy można to zrobić?

Zawód instruktora nauki jazdy. O czym warto pamiętać?

Kursanci to głównie młodzi ludzie, w trakcie szkoły średniej, studiów bądź pierwszej pracy. Wielu z nich preferuje naukę jazdy w weekendy lub wieczorami. Oznacza to, że instruktor musi się do tych wymagań dostosować. Niekiedy rodzi to problemy z zaplanowaniem sobie czasu wolnego. Z drugiej strony elastyczni i dyspozycyjni instruktorzy otrzymują często premie. Właściciele szkół często proszą kursantów o wypełnienie ankiet na temat współpracy z instruktorami. Zdarza się, że niepochlebne opinie powodują zerwanie umowy współpracy z instruktorem.

Zawód instruktora z pewności nie należy do łatwych, choć same uprawnienia stosunkowo łatwo zdobyć. Potem liczy się umiejętność przekazywania wiedzy, zachowanie wobec kursanta oraz ilość kursantów, którzy szybko i bez problemów zdali egzamin na prawo jazdy.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *