Jak zostać kierowcą Ubera?

Jak zostać kierowcą Ubera? Podstawą jest prawo jazdy i roczny staż za kierownicą oraz wiek co najmniej 20 lat. Jednak to nie wszystko, bo wymagań wobec kierowców jest sporo. Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju pracy? Czy trzeba zarejestrować swoją firmę i być właścicielem auta? Sprawdźmy.

Jeszcze w 2019 roku kierowcy Uberów cieszyli się z wysokich zarobków i niskich kosztów pracy. W związku z protestami korporacji taksówkarskich wprowadzono w 2020 roku nowe przepisy, które uszczelniły system płatności za przejazdy Uberem. Kierowcom zaś zwiększono wymagania, dotyczące podjęcia pracy. A zatem jak zostać kierowcą Ubera? Co warto wiedzieć o marce Uber? Jakie są zarobki i czy jest to opłacalne zajęcie? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Co warto wiedzieć o marce Uber?

Pod nazwą Uber kryje się marka, powstała w 2009 roku w USA. Wtedy powstało Uber Technologies INC – przedsiębiorstwo samochodowych przewozów pasażerskich. Jego działalność oparto na aplikacji mobilnej Uber, łączącej pasażerów z wolnymi kierowcami. W Polsce Uber działa od 2013 roku, ale tylko w największych polskich miastach. Na podobne zasadzie działa też Bolt i Free Now. Wszystkie zrzeszają kierowców, zajmujących się przewozem pasażerów. Współpracują też z partnerami, którzy zatrudniają kierowców i pomagają im wejść w ten rynek.

Czym różni się Uber i Bolt od tradycyjnej taksówki?

Jeśli chcesz wezwać taxi, to dzwonisz do dyspozytora. Zwykle na taksówkę trzeba czekać co najmniej kwadrans. Za przejazd płacisz kierowcy gotówką lub kartą płatniczą. Często też przejazd taksówką jest droższy w porównaniu do Ubera czy Bolta. Ubera przywołujesz przy pomocy aplikacji, którą odczytują wolni kierowcy w pobliżu. Po akceptacji wezwania przez kierowcę, aplikacja przyśle ci informację o marce auta i kolorze oraz numerach rejestracyjnych. Zobaczysz też orientacyjną kalkulację kosztów przejazdu. Poza tym uruchamiając aplikację Uber, konfigurujesz ją z twoją kartą płatniczą lub kontem PayPal czy Google Pay. Dzięki temu płacisz elektronicznie za przejazd. Możesz też zostawić opinię na temat kierowcy.

Zobacz też:  Praca w logistyce – kim jest logistyk i jak nim zostać?

Kiedy warto wezwać Ubera? Ile to kosztuje?

Opłata za przejazd Uberem lub Boltem składa się z kwoty stałej za wezwanie, z czasu przejazdu i czasu spędzanego w aucie. Dla porównania, na koszty zapłaty za taxi, składa się kwota stała i kwota za przejechane kilometry. Ponadto Uber nalicza wyższe opłaty za przejazd w godzinach szczytu oraz w przypadku zwiększonych wezwań w danej okolicy, np. w weekend pod klubem nocnym. W rezultacie nakorzystniej jest wezwać Ubera w porze normalnego ruchu na drodze. Natomiast w godzinach szczytu taniej będzie pojechać taksówką.

Jak zostać kierowcą Ubera? Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby jeździć pod szyldem Ubera, musisz założyć sobie konto kierowcy na aplikacji i przesłać do firmy skany dokumentów:

  • dowód osobisty;
  • zdjęcie twarzy i górnej części ramion (takie, jak do dowodu);
  • prawo jazdy;
  • badania lekarskie i psychologiczne;
  • zaświadczenie o niekaralności;
  • wyciąg licencji taksówkarza, którą otrzymasz w urzędzie gminy lub miasta;
  • odpis CEIDG oraz nr NIP (jeśli masz swoją firmę).

Wymagania dotyczące pojazdu

Pojazd do przewozu osób musi być sprawny technicznie i nie może być zbyt stary. Wymagania odnośnie wieku auta i rodzaju nadwozia, zależą od poszczególnych miast w Polsce oraz od rodzaju przewozu (patrz niżej). Na przykład do przewozu UberX w Lublinie „wystarczy” 4-drzwiowy sedan z 2007 roku lub nowszy. A do wykonywania usług przewozu typu Uber XL w Warszawie trzeba mieć vana 7-osobowego z 2005 roku lub nowszego. Oprócz tego zakładając konto kierowcy, musisz dostarczyć skan dowodu rejestracyjnego z wbitym przeglądem technicznym i oznaczeniem taxi oraz skan ubezpieczenia OC samochodu.

Rodzaje przewozów Uber

Aplikacja udostępnia kilka opcji przewozów, dzięki czemu każdy klient dopasuje opcję do swoich wymagań. Do wyboru masz kilka rozwiązań;

  • Uber Green (auta elektryczne);
  • UberX (standardowe auta 5-osobowe);
  • Uber XL – vany na przejazd grupy do 6 osób;
  • Uber Comfort – przestronne limuzyny i kierowca z bardzo dobrymi opiniami i nienaganną aparycją;
  • Uber Black – luksusowe limuzyny z bogatym wyposażeniem określonych marek dla najbardziej wymagających (i najbogatszych) klientów.
Zobacz też:  Jak zostać kurierem? Praca kuriera jest związana z ciekawym stylem życia oraz dużymi możliwościami. Poznaj ją lepiej!

Czy potrzebna jest własna działalność gospodarcza i swoje auto?

Niekoniecznie. Praca w Uberze może być tylko twoim dodatkowym zajęciem oprócz etatu. Wówczas nie ma sensu rejestrować firmy. Wprawdzie Uber współpracuje tylko z firmami, ale tę kwestię załatwisz, współpracując z firmami partnerskimi. Tak samo nie musisz mieć własnego pojazdu, tylko wziąć go w leasing lub wypożyczyć z firmy partnerskiej. Jeśli masz własny samochód i firmę usług przewozowych, to Uber pobierze od ciebie prowizję w wysokości 25% kwoty, jaką zgromadzisz na swoim koncie kierowcy w aplikacji.

Na czym polega współpraca z firmą partnerską?

Firmy takie jak Only Go czy MB Partner, pośredniczą między kierowcą, a Uberem. Zawierają umowy współpracy z Uberem i rozliczają się na podstawie faktur, a kierowców zatrudniają na umowę-zlecenie. Kierowcom prowadzącym firmę, udostępniają wirtualne kasy fiskalne do rozliczania przejazdów i podatków. Ponadto firmy te także wypożyczają samochody kierowcom, którzy nie mają własnych aut.

Ile zarabia kierowca Ubera?

Wysokość zarobków kierowcy Ubera zależy od tego, ile godzin przeznaczy na tę pracę oraz o jakiej porze jeździ. Orientacyjna kwota dla kierowcy-przedsiębiorcy za 20 przejechanych godzin wynosi 2-2,2 tys. złotych. Od tego odliczyć trzeba koszty paliwa i prowadzenia firmy. Kierowcy pracujący na umowę-zlecenie otrzymują wynagrodzenie wg ustalonej stawki za godzinę.

Praca kierowcy Ubera z pewnością nie należy do łatwych zajęć. Największe przychody osiąga się jeżdżąc w weekendy, w nocy i podczas popularnych wydarzeń w mieście, takich jak koncerty, pokazy czy imprezy sylwestrowe. A może wolałbyś prowadzić ambulans? Przeczytaj artykuł o tym, jak zostać kierowcą karetki.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *