Jak zostać kosmetyczką? Zawód kosmetyczki skoncentrowany jest na dbaniu o urodę klientów, a ich ciągle przybywa

Jak zostać kosmetyczką? To pytanie zadają sobie przede wszystkim kobiety, które szukają dla siebie dochodowej oraz ciekawej ścieżki rozwoju. Jak jednak można się nauczyć tego zawodu? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak zostać kosmetyczką? Badania pokazują jasno, że z roku na rok coraz więcej pieniędzy przeznaczamy na zabiegi związane z urodą. Sprawia to, że na rynku pojawiają się nowe miejsca pracy. Zapotrzebowanie na specjalistów wzrasta. Kosmetyczki, które prowadzę własne salony, często mają umówione wizyty na kilka miesięcy do przodu. Jak można dojść do takiego poziomu? Przyjrzymy się całemu procesowi i znajdziemy na to pytanie odpowiedź.

Opis zawodu – czym zajmuje się kosmetyczka?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak zostać kosmetyczką, zastanowimy się nad obowiązkami, które się wiążą z tym zawodem. Zakres usług, które świadczone są przez kosmetyczki, jest bardzo szeroki. Kosmetyczka może specjalizować się w jednej dyscyplinie branży beauty lub świadczyć więcej usług. Jej praca polega na wykonywaniu takich zabiegów, jak:

 • manicure;
 • pedicure;
 • henna rzęs/brwi;
 • malowanie paznokci;
 • pelling chemiczny;
 • pelling kawitacyjny;
 • czyszczenie twarzy;
 • wykonywanie masaży twarzy oraz nakładanie maseczek;
 • zabiegi laserowe na twarz;
 • makijaż oraz wizaż;
 • itp.

Technik usług kosmetycznych – jak zdobyć umiejętności?

Jak zostać kosmetyczką? Należy zdobyć odpowiednie umiejętności. Jest kilka sposobów na to, aby to zrobić. Możesz ukończyć szkołę zawodową lub technikum o takim profilu. Pozwoli ci to zdobyć podstawową wiedzę, którą następnie będziesz rozwijać poprzez praktykę. Jeżeli chcesz, możesz skorzystać ze szkół policealnych, które często również oferują naukę tego zawodu. To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne, ponieważ często zjazdy odbywają się weekendami. Dodatkowo organizowane są liczne kursy oraz szkolenia, które umożliwią ci zdobycie niezbędnych umiejętności.

Zobacz też:  Tani laptop do pracy biurowej - wybieramy najlepszy model

Ile trwa nauka zawodu oraz jaką szkołę wybrać?

Żeby zdobyć odpowiednie wykształcenie, musisz poświęcić od kilku miesięcy do kilku lat. Zależy to od tego, jaką drogę wybierzesz. Najdłużej zajmuje edukacja w technikum. W takim wypadku będziesz zdobywać wykształcenie przez 4 lata. Najszybciej możesz zdobyć wiedzę poprzez kursy oraz szkolenia. Są one często drogie, a zakres materiału również może być niewystarczający. W takim razie, jak zostać kosmetyczką? Najlepiej czerpać wiedzę z różnych źródeł. Jeżeli masz taką możliwość, zapisz się do odpowiedniej szkoły, a później uzupełniaj swoje umiejętności poprzez kursy.

Czego uczy się kosmetyczka?

Zawód kosmetyczki jest złożony, ponieważ może zakładać różne specjalizacje. Najszerszy program oferują technika oraz szkoły zawodowe. Możesz przy ich pomocy zdobyć tytuł technik usług kosmetycznych. Oczywiście tego rodzaju edukacja kończy się egzaminem zawodowym, który kandydatki muszą zdać, aby otrzymać certyfikat. Podczas nauki poruszane są nie tylko zagadnienia z samej kosmetologii, dermatologii, ale również z anatomii oraz chemii. Dodatkowo pojawiają się również zagadania związane z BHP oraz przedsiębiorczością. Pomoże ci to w przyszłości prowadzić własny gabinet.

Kosmetyczka jest rzemieślnikiem – jak zostać kosmetyczką?

Jest jeszcze jedna odpowiedź na pytanie, jak zostać kosmetyczką? Z racji na fakt, że jest to zawód rzemieślniczy, możesz uczyć się go od mistrza. Jest to raczej rzadko spotykana praktyka, ponieważ relacja czeladnika i mistrza stopniowo zanika, jednak wciąż prawdopodobna. Po zdobyciu odpowiedniej wiedzy pod okiem mistrza możesz przystąpić do egzaminu czeladniczego, a następnie mistrzowskiego. Musisz jednak wcześniej ukończyć przynajmniej gimnazjum. Sam egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.

Cechy dobrej kosmetyczki

Kosmetyczka to osoba pracująca z ludźmi. W związku z tym powinna posiadać zestaw cech, który jak najbardziej będzie, to ułatwi. Zdecydowanie powinnaś być cierpliwa. Jest to cecha, która jak żadna inna pomaga podczas tego typu pracy. Dodatkowo kosmetyczka powinna być dokładna w swoim działaniu, można powiedzieć, że dobrą cechą jest perfekcjonizm, ponieważ niektóre zabiegi wymagają dużej precyzji. Otwartość na ludzi również jest ważna. Klient powinien czuć się przy tobie swobodnie. Dzięki temu będzie bardziej chętny wracać na kolejne usługi.

Zobacz też:  Jak zostać instruktorem jazdy samochodem?

Ile zarabia kosmetyczka?

Zarobki kosmetyczek są niesamowicie zróżnicowane. Wynika to z tego, że usługi można świadczyć na różnym poziomie oraz do kierować je do różnych klientów. Początkujące kosmetyczki, które pracują na umowę o pracę, często zarabiają minimalną krajową. Dopiero wraz ze wzrostem ich umiejętności wzrasta również pensja. Przeważnie doświadczone pracownice salonów kosmetycznych zarabiają około 5 000 zł brutto. Znacznie więcej mogą zarobić osoby, które decydują się na samodzielne prowadzenie działalności. Wiąże się to jednak z większą pulą obowiązków oraz ciągłymi wyzwaniami.

Praca kosmetyczki może być dla wielu kobiet idealną ścieżką kariery. Zarabianie na swoim hobby to chyba wymarzony scenariusz. Dodatkowo praca w salonie kosmetycznym przeważnie wiąże się z miłą oraz wręcz rodzinną atmosferą. Stali klienci są skorzy do rozmowy, co tylko umila pracę. Jeżeli czujesz, że to może być zajęcie idealne dla ciebie, to zacznij od podstawowego kursu, aby się przekonać, czy aby na pewno!


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *