Jak zostać kurierem? Praca kuriera jest związana z ciekawym stylem życia oraz dużymi możliwościami. Poznaj ją lepiej!

Jak zostać kurierem? Jest to zawód wręcz stworzony dla osób, które uwielbiają jeździć samochodem. Dodatkowo przy okazji możesz poznać wielu ciekawych ludzi. Tylko, czy trzeba mieć do tego jakieś kwalifikacje? Dowiesz się z dalszej części tekstu.

Jak zostać kurierem? Jest to zawód często niedoceniany, ale bardzo istotny. Obecnie sklepy internetowe dynamicznie się rozwijają. Coraz większą część codziennych zakupów Polacy robią przy pomocy urządzeń mobilnych. Nic w tym dziwnego, wystarczy dosłownie chwila, a sympatyczny kurier zjawi się pod twoimi drzwiami, trzymając w dłoniach paczkę z twoim zamówieniem. Co więcej, ofert pracy dla kurierów jest bardzo dużo i prawdopodobnie będzie ich ciągle przybywało. Sprawdź, jakie wymagania stoją przed kandydatem.

Jak zostać kurierem?

Jak zostać kurierem? Przeważnie wymagania jedynym warunkiem, który musisz spełnić, jest prawo jazdy kat. B. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie to jedyna cecha, której szukają pracodawcy. Wiele zależy od tego, w jakiej firmie chcesz pracować. Jeżeli obsługuje ona dużą ilość klientów zagranicznych, to język obcy (zazwyczaj angielski) będzie również mile widziany. Bardzo duże znacznie ma doświadczenie. Jeżeli jeszcze go nie zdobyłeś, to na pewno znajdziesz firmę, która pozwoli ci je zdobyć. W niektórych przypadkach posiadanie własnego samochodu będzie dodatkowym atutem.

Cechy kuriera

Zastanawiasz się nad tym, jak zostać kurierem? Myślisz, że jest to praca idealna dla ciebie? Jeżeli tak, to zastanów się, czy dobrze radzisz sobie w kontaktach międzyludzkich. Umiejętność prowadzenia samochodu to oczywiście całkowita podstawa tego zawodu. Drugim filarem jest umiejętność komunikowania się z klientem. Prędzej lub później pojawią się sytuacje, które wprowadzą cię w zakłopotanie. Paczka będzie uszkodzona lub klient nie będzie zadowolony z usługi. Takie sytuacje się zdarzają, a kurier powinien być w stanie się z nimi sprawnie uporać w sposób grzeczny oraz profesjonalny.

Zobacz też:  Jak zarobić pieniądze? Sprawdź najlepsze metody, aby zarabiać duże pieniądze

Jak wygląda praca kuriera?

W zależności od tego, w jakiej firmie przyjdzie ci pracować, możesz spotkać się z różnymi systemami pracy. Wielu kurierów pracuje nocami lub od wczesnego rana. Związane jest to z tym, że paczka musi dotrzeć do klienta jak najszybciej. Dlatego powinna być w ciągłym ruchu. Wymusza to konieczność pracy w wielogodzinnym systemie zmian. Pierwszym etapem pracy kuriera jest pobranie przesyłek z magazynu. Musisz zweryfikować, czy nie są uszkodzone. Jeżeli ich stan nie jest prawidłowy, to zgłaszasz tę informację odpowiedniemu pracownikowi magazynu.

W drodze do klienta

Odebrane paczki skanujesz przy pomocy specjalnego urządzenia mobilnego. Następnie podążasz zgodnie z ustaloną przez system trasą. Doręczasz przesyłki do klientów, dbając o wysoką jakość obsługi. Niektóre z nich są traktowane priorytetowo, dlatego musisz o nie zadbać w szczególny sposób. Przesyłki, które dostarczasz, skanujesz przy pomocy urządzenia mobilnego, co sprawi, że jej status w systemie zmieni się na doręczony. Pod koniec pracy wracasz do bazy, gdzie zdajesz otrzymane przesyłki lub ewentualne zwroty. Rozliczasz się z pobranej gotówki oraz z dokumentów zwrotnych.

Ile zarabia kurier w Polsce?

Wiesz już, jak zostać kurierem. Teraz pytanie, czy warto nim zostać? Jak kształtują się zarobki kurierów? Średnio kurierzy zarabiają około 3500 zł brutto miesięcznie. Pamiętaj, że jest to wyłącznie kwota orientacyjna ustalona na podstawie statystyk. Twoja wypłata może być skrajnie różna od tej przedstawionej tutaj. Wszystko zależy od tego, w jakiej firmie będziesz pracował oraz na jakich warunkach. Na nieco lepsze wynagrodzenie możesz liczyć, jeżeli zdecydujesz się założyć własną działalność gospodarczą i rozliczać się z firmą w ramach współpracy B2B.

Ile zarabia kurier za granicą?

Na znacznie lepsze wynagrodzenie mogą liczyć kurierzy pracujący za granicami naszego kraju. Ich pensje mogą być 2 lub nawet 4-krotnie wyższe od polskich, w zależności od wybranego kraju. Jak zostać kurierem za granicą? Wbrew pozorom może to być całkiem łatwe. Nie brakuje tego typu ofert na popularnych serwisach z ogłoszeniami o pracę. Często nie wymaga się nawet dobrej znajomości języka, a wystarczą podstawy. Zdecydowanie lepiej jest jednak władać obcym językiem na poziomie, który umożliwiałby swobodną rozmowę. Pomoże to w sytuacjach, gdy klient chciałby zgłosić np. zwrot.

Zobacz też:  Jak przejść na emeryturę : wszystko co musisz wiedzieć

Zawód kuriera jest ciekawą opcją dla osób, które chcą szybko znaleźć zatrudnienie. Twoim zadaniem będzie dostarczanie towaru oraz przesyłek do klientów. Usługi kurierskie są cenione, jednak często związane jest to z presją czasu. Każdy chce otrzymać jak najszybciej swoją przesyłkę. Musisz dostarczyć paczki do różnych miejscowości. Kurierzy zazwyczaj pracują na umowę o pracę, mogą jednak prowadzić również własną działalność. Konieczna będzie umiejętność prowadzenia samochodu na wysokim poziomie. Nie potrzebujesz kierunkowego wykształcenia oraz dodatkowych kwalifikacji, aby znaleźć stabilne zatrudnienie.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *