Jak zostać ortodontą? Sprawdź, jak wysokie zarobki może zaoferować ci praca polegająca na prostowaniu zębów

Jak zostać ortodontą? Jest to osoba, która stoi na straży naszych zębów. Każdy wie, że uśmiech to wizytówka człowieka, a już najlepiej zdaje sobie z tego sprawę ortodonta. Poznaj szczegóły tego zawodu.

Jak zostać ortodontą? Nie jest to praca dla każdego. Zdecydowanie niektóre osoby mogą czuć się mocno niekomfortowo podczas kontaktu ze zgryzem. Jeżeli jednak nie masz takich oporów, a zawsze fascynowała cię medycyna, to być może stomatologia jest właśnie dla ciebie. Jest to zawód, który zdecydowanie jest w stanie zapewnić życie na wysokim poziomie. Zarobki ortodontów podobnie jak dentystów są często kilkanaście razy wyższe niż minimalna krajowa, a w związku z rosnącym standardem życia wśród społeczeństwa, coraz większa ilość osób decyduje się zadbać o zęby. Czytaj dalej!

Studia z zakresu stomatologii – jak zostać ortodontą?

Chcesz wiedzieć, jak zostać ortodontą? Żeby zdobyć niezbędne kwalifikacje, musisz ukończyć 5-letnie studia stomatologiczne podobnie jak lekarz dentysta. Edukacja w tym zakresie nie jest prosta. Podczas nauki omawiany jest szeroki zakres materiału, a po koniec każdego semestru na studentów czekają egzaminy pisemne oraz ustne. Następnie po zakończeniu edukacji i otrzymaniu dyplomu konieczne jest odbycie stażu. Przeważnie trwa on rok i może być odbywany w placówkach państwowych lub prywatnych. Jest to etap, który pozwala przetestować zdobytą wiedzę w praktyce.

Nauka podczas studiów – co warto wiedzieć o ortodoncji?

Studia stomatologiczne większości kojarzą się wyłącznie z zębami. Prawda jest jednak inna. Studenci muszą poznać dokładnie dziedziny takie jak anatomia oraz histologia. Zakres materiału nie ogranicza się do czaszki oraz żuchwy. Wykracza znacznie dalej. Studenci muszą również odbyć zajęcia w prosektorium, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych kierunków medycznych. Ortodonta nie ma podczas swojej pracy do czynienia ze zwłokami, jednak w taki sposób został napisany program studiów. Studiując, skup się przede wszystkim na anatomii odcinka głowy oraz szyi.

Zobacz też:  Praca sanepidu – czym zajmują się stacje sanitarno-epidemiologiczne podczas epidemii?

Czym kończą się studia stomatologiczne?

W większości przypadków studia kończą się obroną pracy. W przypadku stomatologii mamy do czynienia ze studiami jednolitymi, co oznacza, że zdobywa się tytuł magisterski. Nie ma tutaj jednak obrony pracy magisterskiej. Student musi udowodnić swoją wiedzę poprzez egzamin dyplomowy. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Według powszechnej opinii studentów jego zaliczenie wymaga dużej wiedzy oraz umiejętności praktycznego wykorzystania informacji. Dopiero po otrzymaniu dyplomu stomatolog może rozpocząć staż.

Specjalizacja ortodontyczna – studia medyczne

Okazuje się, że powyższy akapit nie jest pełną odpowiedzią na pytanie, jak zostać ortodontą? Po ukończeniu studiów oraz rocznej praktyce otrzymasz wyłącznie tytuł stomatologa. Aby zostać ortodontą, konieczne jest ukończenie specjalizacji, która trwa kolejne trzy lata edukacji. Proces ten nastawiony jest na praktykę. Polega na pracy z odpowiednimi pacjentami, których problemy pokrywają się z zakresem naszej docelowej specjalizacji. Możesz również wykorzystać różnego rodzaju kursy oraz szkolenia, które dostępne są dla stomatologów, w celu podwyższenia swoich kwalifikacji.

Jak wygląda praca ortodonty?

Zdecydowanie nie jest to praca łatwa. Ortodonta musi być osobą cierpliwą oraz wyrozumiałą. Klienci bardzo często nie współpracują. Wpływ ma na to wiele czynników. Często są zestresowani, a czasem przeszkadza im ból. Ortodonta jest zmuszony w takich sytuacjach nawiązać komunikację z pacjentem w celu dokończenia zabiegu. Dodatkowo praktycznie każda czynność wymaga sporej ilości wiedzy. Ortodonta ma wpływ na komfort życia danego człowieka, dlatego jest to bardzo odpowiedzialny zawód. Często wiąże się również z koniecznością uspokajania pacjenta, poprzez tłumaczenie mu procesu.

Zarobki lekarza ortodonty po ukończeniu studiów oraz stażu

Wiesz już jak zostać ortodontą? Zdecydowanie warto zabiegać o ten zawód, ponieważ oferuje bardzo dobre zarobki. Mogą one wynosić dziesiątki tysięcy złotych! Przeważnie ortodonta zarabia w okolicach 20 000 zł miesięcznie. Kwota może być jednak znacznie wyższa w przypadku wielkich miast, gdzie pula klientów jest znacznie większa. Oczywiście jest również jakaś część specjalistów, którzy nie zarabiają, aż tyle. Będą się jednak wybijać ponad minimalną, a nawet średnią krajową. W związku z tym, jeżeli podczas poszukiwania pracy głównie napędza cię motywacja finansowa, to jest bardzo ciekawa opcja.

Zobacz też:  Jak napisać podanie o pracę bez ogłoszenia - praktyczne wskazówki krok po kroku

Skoro poznałeś sposób, na to, jak zostać ortodontą, to możesz podjąć decyzję. Jeżeli uważasz, że kilkuletnia nauka oraz późniejsza praktyka jest warta takich zarobków, to znasz już kierunek. Zastanów się jednak, czy nie masz jakichś przeciwwskazań, takich jak na przykład strach przed igłami. Ortodonta to zawód medyczny, w związku z tym będziesz miał kontakt z wieloma przedmiotami, które mogą wzbudzać u niektórych niepokój. Lekarz ortodonta musi również stale się edukować, ponieważ pojawiają się nowe metody leczenia. Zdecydowanie może to być bardzo opłacalne oraz satysfakcjonujące zajęcie.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *