Jak zostać podologiem?

Jak zostać podologiem? Czym zajmuje się podologia i czy jest to dziedzina medycyny? Kiedy warto pójść na wizytę do gabinetu podologicznego? Wyjaśniamy i odpowiadamy.

Podologia to złożona nauka paramedyczna, nawiązująca do ortopedii, osteologii, mykologii, neurologii i dermatologii. Jest specjalizacją kosmetologiczną, a nie działem medycyny, choć podolodzy współpracują z lekarzami różnych specjalizacji, zwłaszcza z diabetologami i dermatologami. Podologia to jednak nie to samo, co dbanie o estetyczny wygląd stóp czy wykonywanie zabiegu pedicure. Ta nauka zajmuje się leceniem różnorodnych schorzeń stóp. Zastanawiasz się, jak zostać podologiem? Jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby pracować w gabinecie podologicznym? Spieszymy z odpowiedziami.

Czym dokładnie zajmuje się podologia?

Podologia zajmuje się leczeniem takich schorzeń stóp, jak:

  • zapalenie skóry o podłożu grzybiczym;
  • wrastające paznokcie;
  • halluksy;
  • modzele, odciski i odgniotki;
  • problem tzw. stopy cukrzycowej;
  • nadmierna potliwość skóry stóp.

Na czym polega praca podologa?

Podolog wykonuje zabiegi usuwania modzeli i odcisków. Robi podologiczny manicure. Wycina wrośnięte w skórę fragmenty paznokci. Dobiera wkładki ortopedyczne i korygujące koślawość palców. Wykonuje opatrunki i zabiegi odkażające i pielęgnujące skórę. Doradza sposób pielęgnacji i higieny stóp w domu. Niektóre schorzenia wymagają kompleksowego leczenia, zarówno medycznego, jak i podologicznego. Dlatego, w razie potrzeby, podolog kieruje klienta do lekarza chirurga, diabetologa czy dermatologa.

Jak zostać podologiem?

Jest to w Polsce stosunkowo nowy zawód, wpisany do rejestru zawodów dopiero w 2015 roku. Wcześniej nie było ustalonej prawnie ścieżki kształcenia. Wykłady i ćwiczenia z podologii odbywają się w ramach zajęć na studiach kosmetologicznych licencjackich, a także na studiach podyplomowych. Prawo wykonywania zawodu podologa można zdobyć po ukończeniu dwuletniej szkoły policealnej i zdaniu egzaminu przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Jeszcze szybciej zdobędziesz kwalifikacje, kończąc 10 -miesięczny zaoczny kurs podologiczny.

Zobacz też:  Zastanawiasz się, jak zostać lektorem? Dowiedz się czym jest bank głosów oraz poznaj charakterystykę zawodu

Idziesz do podologa? Zerknij na jego dyplom i certyfikat

Nauka na studiach i szkoleniach kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Pozytywny wynik uprawnia do otrzymania dyplomu bądź zaświadczenia o prawie wykonywania tego zawodu. Potem można już świadczyć usługi podologiczne. Kursy i szkolenia kwalifikacyjne polecić można zwłaszcza kosmetyczkom i pielęgniarkom, które chcą zdobyć nowe kompetencje i rozszerzyć ofertę świadczonych usług.

Gdzie pracuje podolog?

Możliwości zatrudnienia podologa jest sporo. Oto najczęstsze z nich:

  • własne gabinety podologiczne i kosmetologiczne;
  • salony odnowy biologicznej i SPA;
  • sanatoria i ośrodki rehabilitacyjne;
  • prywatne gabinety ortopedyczne;
  • hospicja i domy opieki społecznej.

Widzisz więc, że usługi podologa można znaleźć w wielu instytucjach, nie tylko w prywatnych gabinetach.

Zawód podologa. Zalety i wady tej profesji

Zaletą są niewątpliwie spore zarobki, zwłaszcza w salonach i gabinetach kosmetycznych. Wadą jest konieczność oglądania cudzych, niekiedy zaniedbanych i nieładnie pachnących stóp. To jednak nie musi być zbyt uciążliwe. Wystarczy nałożyć maseczkę na twarz i rękawiczki na dłonie. Przed wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych, należy polecić klientowi wymoczenie stóp w misce z wodą z dodatkiem kosmetyków do pielęgnacji skóry. Wadą jest też konieczność pracy w wymuszonej pozycji, ze schylonym tułowiem i głową. Warto zaopatrzyć się w dobre oświetlenie i taboret o regulowanej wysokości.

Wizyta u podologa. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim nie warto się wstydzić i odkładać wizyty na później. Niestety, nawet pozornie błahe problemy, jak odciski czy wrastające paznokcie, powodują dokuczliwy ból. Podobnie jest z rankami czy ropnymi krostami, które trudno samodzielnie wyleczyć. Zabiegi podologiczne pomogą nie tylko odzyskać ładny wygląd stóp, ale też możliwość bezbolesnego chodzenia. Poza tym większość chorób stóp spowodowana jest nie tyle zaniedbaniem higieny, co otyłością, cukrzycą bądź źle dobranym obuwiem.

Po czym poznać dobrego podologa?

Przede wszystkim po dobrych opiniach u klientów. Poza tym w kontakcie z klientem podolog powinien być taktowny i delikatny. Ważna jest umiejętność nawiązania swobodnej rozmowy, aby rozluźnić atmosferę. Poza tym podolog musi być osobą dokładną, skupioną i cierpliwą. Dzięki temu starannie oczyści ranę czy usunie cały fragment chorej tkanki.

Zobacz też:  Podanie o pracę na stanowisko sprzątaczki - jak napisać skuteczne cv?

Ile zarabia podolog?

Zarobki podologów są dość rozbieżne. W przypadku pracy na etacie, wahają się od 3500 złotych brutto w domach opieki społecznej do nawet 7000 złotych brutto w luksusowych salonach piękności. Jeszcze wyższe są zarobki właścicieli gabinetów odnowy biologicznej wraz z ofertą zabiegów podologicznych i pielęgnacji stóp. Jednak nie tylko zarobki są ważne. Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, to pamiętaj, że klient oczekuje od ciebie fachowej wiedzy, porady i pomocy. Dlatego wykonuj swoje obowiązki rzetelnie i podnoś kwalifikacje zawodowe.

Czy warto zostać podologiem?

Tak, ponieważ ten zawód ma sporą przyszłość na rynku pracy. Wiele ludzi cierpi na schorzenia stóp, spowodowane chorobami cywilizacyjnymi. Wiele z nich wstydzi się pójść z tym problemem do specjalisty. Jednakże coraz częściej te bariery wstydu są przełamywane. Społeczeństwo dba o wygląd i zdrowie całego ciała, a przy tym też o swój komfort psychiczny. Ważny jest też aspekt taki, że dość łatwo znaleźć pracę, a zarobki często sięgają średniej krajowej.

Wiesz już, jak zostać podologiem. Kwalifikacje zawodowe zdobędziesz na studiach. Szkolnictwo zawodowe dopuszcza też naukę w studium i na kursach zawodowych. Pamiętaj, że podologia to dziedzina złożona, wymagająca specjalistycznej wiedzy. Jeśli więc chcesz zostać profesjonalnym podologiem, to skończ studia podyplomowe lub licencjat z kosmetologii. Przeczytaj artykuł o tym, jak zostać kosmetyczką.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *