Jak zostać projektantem mody? Możesz spełnić swoje marzenia i dołączyć do grona wybitnych projektantów

Jak zostać projektantem mody? Jest to zawód ekskluzywny, który kojarzy się z przebywaniem w otoczeniu gwiazd oraz modelek. Jakie predyspozycje trzeba posiadać? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak zostać projektantem mody? To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to zawód, który znajduje się na pograniczu rzemieślnika oraz artysty. Dojść do niego można na wiele różnych sposobów. Bardzo często znani projektanci na samym początku swojej kariery, nie planowali tej drogi. Okazało się jednak, że pewien splot okoliczności popchnął ich w tym kierunku i teraz są znani na całym świecie. Od nazwisk projektantów często powstają nazwy całych marek. Idealnym przykładem jest Donatella Versace lub Christian Dior. Zainteresowany? Jeżeli tak, to poznaj pracę projektanta!

Kim jest projektant mody?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak zostać projektantem mody, warto zastanowić się nad tym, kim on jest. To bardzo specyficzny zawód, który łączy w sobie kilka innych. Można powiedzieć, że projektant mody to połączenie:

  • stylisty;
  • szewca;
  • krawca;
  • artysty.

To właśnie takie specyficzne połączenie najlepiej oddaje zakres kompetencji projektanta mody. Zawód ten polega na tworzeniu kolekcji ubrań. Są one projektowane całkowicie od zera razem z wszystkimi niezbędnymi według projektanta dodatkami. Projektant jest więc osobą, która wykorzystuje swoją wyobraźnię do stworzenia rzeczywistych kreacji.

Proces pracy projektanta

Najczęściej wszystko zaczyna się od pomysłu, który zostaje naniesiony na papier w formie szkicu. Jest on niedopracowany i zawiera raczej zarys przyszłego stroju, a nie jego dokładną formę. Obecnie wielu projektantów pracuje na urządzeniach elektronicznych, dzięki czemu mogą znacznie szybciej oraz łatwiej tworzyć wirtualne modele. Sam projekt to nie wszystko, konieczne jest dobranie właściwych materiałów, które będą pasowały do danego ubioru. Podczas tych etapów następuje wiele poprawek oraz zmian. Od szkicu do finalnego projektu mija czasem dużo czasu. Jak zostać projektantem mody?

Zobacz też:  Czy praca w schronisku dla zwierząt może sprawiać przyjemność?

Od projektu do wybiegów

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak zostać projektantem mody, trzeba prześledzić opisany proces. Musi to być osoba, która posiada odpowiednie zdolności plastyczne. W końcu jej zadaniem będzie wykonanie odpowiednich modeli. To jednak nie wszystko. Konieczna jest również duża znajomość tkanin i ich właściwości. Po opracowaniu wstępnego szkicu powstaje szablon. Na jego podstawie tworzy się prototyp stroju, który ponownie trafia do projektanta. Ręcznie dokonuje on różnych poprawek oraz zmian. Prace nad jedną kolekcją trwają zazwyczaj tak długo, aż projektant nie będzie zadowolony z efektów pracy.

Jak zostać projektantem mody?

Teoretycznie projektantem może zostać każdy, ponieważ jest to praca, w której największą rolę odgrywa wyobraźnia. To właśnie ona pozwala na kreowanie strojów, które wpiszą się w gusta konsumentów. Przydatne może okazać się jednak zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Wiele uczelni proponuje specjalizacje w tym zakresie. Studiując, poznasz podstawy projektowania ubioru oraz będziesz miał okazję doświadczyć różnic w materiałach. Znacznie ważniejsze jest jednak doświadczenia, które możesz zdobyć, pomagając w zakładach krawieckich lub innych miejscach pracy z tkaninami.

Czy jest to praca dla każdego?

Wiesz już, jak zostać projektantem mody. Czy jest to zawód dla każdego? Zdecydowanie nie. Jest to praca, której dość ciężko się nauczyć, ponieważ bazuje ona na cechach wrodzonych. Mowa tutaj o wyczuciu stylu, dobrym rozróżnianiu kolorów oraz umiejętności kreowania w swojej wyobraźni. Nie każdy to posiada. W związku z tym nie każdemu uda się osiągnąć sukces w tej branży. Jeżeli nie jesteś przekonany co do tego, czy masz odpowiednie umiejętności, możesz skorzystać z kursu. Podczas takiego szkolenie będziesz miał styczność z pracą projektanta. Pozwoli ci to ocenić swoje predyspozycje.

Ile zarabia projektant mody?

Zarobki projektantów mody uzależnione są od tego, jak wielki sukces odnosi ich marka. Przeważnie pracują oni nad swoją marką osobistą, która pozwala im wypuszczać własne kolekcje. Znacznie rzadziej pracują oni na etacie, jednak i takie zatrudnienie może mieć miejsce. Górnej granicy zarobków praktycznie nie ma. Projektanci mody marek premium zarabiają ogromne pieniądze na swoich kolekcjach. Przeciętny projektant zarabia około 8 000 zł brutto. Jest to dość wysokie wynagrodzenie, które z pewnością przykuwa uwagę zainteresowanych.

Zobacz też:  Jak zostać programistą, który odnajdzie się na współczesnym rynku pracy? Jak wygląda ta popularna ścieżka kariery?

Świat mody to piękny, ale również brutalny świat. Jako projektant musisz opanować takie dziedziny jak wzornictwo, szycie, krawiectwo. Pozwoli ci to zbudować firmę odzieżową, która później przerodzi się w dom mody. Jeżeli branża fashion cię pociąga, to możesz kształcić się w ASP lub szkole policealnej. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, powinieneś analizować swoje projekty oraz wciąż je dopracowywać. Jest to zawód, w którym każdy szczegół jest bardzo istotny. Powodzenia w rozwoju kariery!


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *