Zastanawiasz się, jak zostać żołnierzem zawodowym? Sprawdź, jak to zrobić i służyć w Wojsku Polskim!

Nie ulega wątpliwości, że praca żołnierza może kojarzyć się wielu osobom ze społecznym szacunkiem. W końcu służba wojskowa jest związana z obroną państwa w razie potrzeby oraz z ogromną odpowiedzialnością. Dowiedz się, jak zostać żołnierzem zawodowym!

Osoby rozważające wskazaną ścieżkę kariery muszą mieć świadomość tego, że jest to zajęcie odpowiedzialne i wymagające. Podczas służby wojskowej potrzebna jest ogromna dyscyplina, a także zaangażowanie i niejednokrotnie duża sprawność fizyczna. Do wykonywania omawianego zawodu z pewnością potrzebna jest determinacja do działania, a także poczucie swego rodzaju misji. W wojsku istnieje wiele obszarów, którymi można się zajmować w sposób profesjonalny, dlatego też każdy powinien przeanalizować swoje preferencje w tym zakresie. Zobacz, jak zostać żołnierzem i jak wygląda proces rekrutacyjny!

Służba wojskowa – jak wygląda rekrutacja i co trzeba wiedzieć o tym procesie?

Zasadniczo istnieją trzy podstawowe drogi do tego, aby zostać żołnierzem. Możesz wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do WKU, przejść badania lekarskie i odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Kolejnym rozwiązaniem jest ukończenie uczelni wojskowej lub szkoły oficerskiej. W ten sposób uzyskujesz stopień oficera lub podoficera. Możesz również zdecydować się na służbę przygotowawczą, która jest formą swego rodzaju szkolenia. Po takiej służbie zostajesz szeregowym, oficerem rezerwy lub podoficerem i możesz starać się o powołanie na zawodowego żołnierza.

Zobacz też:  Jak skutecznie ocenić pracę pracownika – przykłady i wskazówki

Wymagania stawiane przed kandydatami do służby wojskowej

Kandydaci do służby wojskowej muszą między innymi:

  • mieć polskie obywatelstwo
  • przedstawić zaświadczenie o niekaralności
  • przejść badania dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego
  • mieć ukończone 18 lat

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zostać żołnierzem, możesz skontaktować się z Wojskową Komendą Uzupełnień. Pieczę nad polskim wojskiem sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Ważne jest, aby dokładnie zweryfikować oczekiwania od kandydatów w konkretnym przypadku. Zasady dotyczące rekrutacji do wojska są bowiem dosyć skomplikowane i zróżnicowane. Na przebieg procesu wpływ ma szereg czynników.

Jak zostać żołnierzem? Podstawowe informacje na temat tego zawodu

Istnieją rozmaite jednostki wojskowe, dlatego też musisz się dobrze zastanowić nad tym, gdzie dokładnie chcesz służyć. Praca w wojsku przybierać może różnorodne formy. Warto pamiętać o tym, że możliwy jest tu awans. Jego przyznawanie zależy od osiągnięć. Jeśli chcesz dostać się do wojska, niezbędna jest świadoma decyzja, a także znajomość specyfiki tego zawodu. Trzeba również liczyć się z tym, że żołnierze niejednokrotnie wysyłani są na różnego rodzaju misje, co wiąże się z koniecznością wyjazdów. Służba w wojsku nie jest wcale prosta. To zadanie odpowiedzialne i wymagające dużej dyscypliny.

Czy studia są potrzebne do tego, aby wstąpić do wojska?

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać żołnierzem, z pewnością przydatną informacją jest tutaj to, że nie musisz posiadać wyższego wykształcenia. Ukończenie studiów jest jedynie opcjonalne. Do pełnienia funkcji szeregowego wystarczy gimnazjum lub podstawówka. Z kolei, aby zostać podoficerem, trzeba mieć szkołę średnią. Na stopień oficera należy posiadać tytuł zawodowy magistra lub równorzędny. Wszystko zależy więc od okoliczności oraz celu, jaki sobie wyznaczasz. Zastanów się dokładnie nad tym, jaką strategię działania obrać.

Jak wygląda szkolenie żołnierza i czy jest ono trudne?

Szkolenia mają na celu gruntowne zapoznanie osób zainteresowanych z zasadami służby wojskowej, a także umiejętnościami, które są przydatne podczas wykonywania zadań żołnierza. Poruszane są na nich zagadnienia prawne, odbywają się również zajęcia strzeleckie. Program szkoleń jest dosyć rozbudowany, ponieważ na służbę w wojsku składa się szeroka wiedza. Ważne jest to, aby chłonąć otrzymywane informacje i przykładać się do nauki.

Zobacz też:  Praca w ochronie — wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Czy żołnierze dobrze zarabiają i w jakich warunkach pracują?

Zarobki żołnierzy zależą od pełnionej przez nich funkcji. Struktura wojska obejmuje różnorodne stanowiska. Najniższym stopniem jest szeregowy. Z kolei najwyższy to generał. Nie ulega wątpliwości, że podczas służby warto się starać i mieć na uwadze zagadnienia związane z awansem zawodowym. Zarobki rosną bowiem wraz z uzyskiwaniem kolejnych tytułów. Trzeba więc wykazywać się zaangażowaniem podczas wykonywania powierzonych zadań i poważnie podchodzić do swojej profesji.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na służbę wojskową?

Osoby, które rozważają karierę żołnierza, powinny uważnie przyjrzeć się swoim indywidualnym możliwościom. Nie ulega bowiem wątpliwości, że omawiana praca jest wymagająca. Trzeba postępować zgodnie z wyznaczonymi harmonogramami zadań, a zatem niezbędna jest dyscyplina i posłuszeństwo. Ponadto niejednokrotnie ma się do czynienia z dużym wysiłkiem fizycznym, a w przypadku realnego zagrożenia państwa pracuje się w niebezpiecznych okolicznościach. Służba wojskowa potrafi być stresująca.

Jeżeli pragniesz zostać żołnierzem i służyć w wojsku w imię obrony swojego kraju, musisz być świadomy powagi tej profesji oraz znać jej specyfikę. Opracuj również szczegółowo swoją strategię dążenia do celu. Do wyboru masz kilka ścieżek, które możesz wykorzystać do tego, aby dostać się do służby wojskowej. Przeanalizuj gruntownie okoliczności swojego przypadku i zdecyduj, jakie działania chcesz podjąć.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *