Praca pomocy w przedszkolu – na czym polega?

Lubisz dzieci i chciałabyś pracować w przedszkolu, ale nie masz wykształcenia pedagogicznego? Możesz zostać pomocą w przedszkolu. Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, by móc asystować nauczycielowi wychowania przedszkolnego.

Zarówno w dużych publicznych placówkach, jak i małych przedszkolach prywatnych, coraz częściej poszukuje się osób na stanowisko pomocy nauczyciela w przedszkolu. Z samej nazwy niewiele wynika, warto więc wyjaśnić, na czym polega praca w tym zawodzie i jakie korzyści może z niej czerpać pracodawca, pracownik, a przede wszystkim dzieci.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie cechy i kwalifikacje powinien posiadać asystent nauczyciela w przedszkolu,
  • czym zajmuje się pomocnik wychowawcy przedszkolnego,
  • jak wyglądają zarobki osób pomagających w przedszkolach,
  • jakie są wady i zalety pracy pomocy w przedszkolu,
  • gdzie szukać ofert pracy w przedszkolach.

Praca pomocy w przedszkolu – wymagane cechy i kwalifikacje

Powszechnie uważa się, że praca pomocy w przedszkolu jest zajęciem dla osób, które lubią dzieci, ale nie mają wykształcenia pedagogicznego. Jest w tym sporo prawdy, jednak myli się ten, kto uważa, że wystarczą okrzyki radości na widok maluchów, by znaleźć zatrudnienie w przedszkolu.

Wykształcenie asystenta nauczyciela przedszkola

Choć faktycznie wyższe wykształcenie nie jest wymagane, na stanowisku pomocniczym w przedszkolach często zatrudnia się studentki pedagogiki, dla których jest to doskonały sposób na zdobycie cennego doświadczenia w pracy z dziećmi. By zapewnić sobie odpowiednie przygotowanie pedagogiczne, można także ukończyć kurs kwalifikacyjny asystenta nauczyciela przedszkola zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Szkolenie trwa 130 godzin i może zostać przeprowadzone online na zasadzie e-learningu. W jego trakcie kursanci poznają podstawy psychologii, prawa, dydaktyki i metodyki pracy przedszkolnej. Uczą się też prowadzenia rozwijających zajęć dla maluchów.

Zobacz też:  Pracoholizm – uzależnienie od pracy. Kim jest pracoholik?

Doświadczenie w pracy z dziećmi

Jeśli chodzi o doświadczenie w przedszkolu, nie jest ono formalnie wymagane. Warto jednak móc pochwalić się wcześniejszą pracą na podobnym stanowisku, przedstawić jakikolwiek dowód na wcześniejszą pracę niani (np. referencje od rodziców dziecka) lub chociaż opowiedzieć o opiece nad młodszym rodzeństwem.

Cechy charakteru idealnej pomocy w przedszkolu

Wiemy już, że lubisz dzieci. Dyrektor z pewnością też to wie. Inaczej nie starałabyś się o pracę w przedszkolu. Opowiadając o swoich zaletach na rozmowie kwalifikacyjnej, skup się więc na innych mile widzianych cechach. Jakich? W pracy z dziećmi ponad wszystko przydadzą się cierpliwość i opanowanie. Bo choć z pozoru maluchy wydają się słodkie i niewinne, potrafią być bardzo męczące. Warto też posiadać zdolność radzenia sobie ze stresem w trudnych sytuacjach. W chwilach kryzysu trzeba zawsze umieć zachować zimną krew, by nie budzić niepokoju u dzieci. I co najważniejsze – należy mieć do nich po prostu odpowiednie podejście, czyli umieć dogadać się zarówno z niesfornym Jasiem, jak i płaczliwą Zuzią, a nawet agresywną Helenką.

Dodatkowe atuty

Znajomość języków obcych oraz talenty muzyczne i plastyczne to cechy bardzo pożądane przez pracodawców – szczególnie w niepublicznych przedszkolach. Dyrektor placówki z radością zatrudni osobę, która nie tylko przyda się do pomocy w codziennych zadaniach, ale także nauczy maluchy czegoś ciekawego. Wie bowiem, że jeśli wykażesz się kreatywnością, opowiesz dzieciom wierszyk po francusku lub zagrasz na ukulele, zyskasz przede wszystkim w oczach rodziców.

Czym zajmuje się pomoc nauczyciela przedszkola?

Podobnie jak w przypadku edukacji wczesnoszkolnej, pedagog w przedszkolu również realizuje program nauczania. Osoba zatrudniona do pomocy nie ma takich uprawnień i nie może samodzielnie prowadzić zajęć dla dzieci. Jej rola w trakcie nauki jest jednak niezwykle istotna. Celem nauczyciela jest kształcenie dzieci, jednak wśród kilkulatków trudno o pełne skupienie całej grupy. Jako asystent możesz go po prostu odciążyć i pomóc okiełznać dzieciaki. Ponadto Twoim zadaniem będzie wspieranie wychowawcy w następujących obszarach:

  • wydawanie posiłków,
  • czynności porządkowe,
  • zapewnienie bezpieczeństwa grupie,
  • odprowadzanie dzieci do toalety,
  • pomaganie maluchom np. podczas zajęć plastycznych, muzycznych lub językowych.
Zobacz też:  Wyjaśniamy, jak zostać trenerem piłkarskim! Musisz zdać egzaminy PZPN i UEFA dla trenerów piłki nożnej.

Pomoc nauczyciela w przedszkolach specjalnych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 2017 roku, dodatkową pomoc dla nauczyciela powinno zatrudniać się także w przedszkolach specjalnych i integracyjnych oraz placówkach z takimi oddziałami, by wspomóc wychowawcę grupy w opiece nad dziećmi z niepełnosprawnościami.

Praca pomocy w przedszkolu – średnie zarobki

Niestety, podobnie jak większość pracowników oświaty, również pomoc nauczyciela nie może liczyć na wysokie zarobki. Zgodnie wynikami badań z 2021 roku, osoby zatrudnione w charakterze asystenta nauczyciela przedszkolnego zarabiają od 2000 zł do 2600 zł netto miesięcznie za cały etat.

Praca asystenta nauczyciela przedszkolnego – wady i zalety

Do wad z pewnością należy zaliczyć opisane wyżej zarobki. Tym bardziej, że asystent nauczyciela pracuje zwykle na niepełny etat tylko w „godzinach szczytu”, kiedy w przedszkolu jest najwięcej dzieci i pomoc jest najbardziej potrzebna. Konieczność codziennych dojazdów na zaledwie kilka godzin również nie należy do atutów tej pracy. Za minus można uznać także same dzieci. Są słodkie i kochane, ale na dłuższą metę potrafią każdemu zajść za skórę i zszargać nawet anielskie nerwy.

Jednak tam, gdzie jedni widzą wady, inni mogą dostrzec zalety. Po pierwsze: niepełny wymiar czasu pracy pozwala łączyć pracę z innymi zajęciami – np. zarabianiem w internecie albo studiami wieczorowymi. Po drugie, możliwość przyjrzenia się pracy w przedszkolu od wewnątrz jest świetną okazją na podjęcie decyzji na temat własnej kariery. Jeśli więc chciałabyś zawodowo zajmować się dziećmi, ale nie jesteś pewna, czy to praca dla Ciebie, warto przed podjęciem wieloletnich studiów pedagogicznych spróbować swoich sił właśnie w roli pomocnicy nauczyciela.

Gdzie szukać ofert pracy w przedszkolu?

Informacje o wolnych stanowiskach pracy w przedszkolach państwowych możesz znaleźć na oficjalnych stronach internetowych kuratoriów oświaty oraz w biuletynach informacji publicznej. Bezpośrednie linki do baz z ofertami pracy umieszczono też na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ogłoszenia dotyczące pracy w przedszkolu pojawiają się też często na miejskich portalach oświatowych.

Zobacz też:  Zastanawiasz się, kim jest psychiatra i jak wygląda ścieżka kariery tego specjalisty? Dowiedz się jak zostać psychiatrą oraz czy to zawód odpowiedni dla ciebie

Jeśli chodzi o przedszkola prywatne, wiele ofert można znaleźć na popularnych portalach z ogłoszeniami (Olx, Gumtree, Pracuj.pl). Warto odwiedzać też oficjalne witryny poszczególnych placówek oraz ich profile w mediach społecznościowych, gdzie również udostępniane są informacje o wakatach.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *