Zdjęcie do CV – czego unikać, aby zaprezentować się profesjonalnie?

Starasz się o pracę i chcesz przygotować profesjonalne CV? Powinno ono uwzględniać kilka niezbędnych elementów, takich jak twoje dane osobowe oraz doświadczenie i wyuczony zawód. Dowiedz się, czy zdjęcie do CV jest konieczne oraz jak powinno wyglądać.

Aktualnie w naszym kraju nie ma formalnego wymagania dodawania zdjęcia do CV. Nie musisz obawiać się, że Twoja aplikacja zostanie odrzucona, jeżeli nie zamieścisz w niej swojej fotografii. No chyba, że rekruter, wyraźnie zaznaczył, że jest to konieczne. Mimo wszystko, wiele osób postanawia zawrzeć swoje zdjęcie w tym dokumencie, co może stanowić dodatkowy atut oraz pokazać profesjonalizm kandydata.

Zdjęcie do CV – czy warto?

Zastanawiasz się, czy dodać swoje zdjęcie do życiorysu ubiegając się o wymarzoną pracę? W wielu krajach na świecie nie ma takiego wymogu  – również w Polsce. Jednak uwzględnienie go może być bardzo korzystne. Dlaczego? Profesjonalne zdjęcie potrafi zrobić dobre wrażenie na pracodawcy oraz sprawić, że zapadniesz mu w pamięć. To także doskonały sposób, aby pokazać swoje pozytywne nastawienie do innych, kompetencje oraz inne pożądane cechy. Jest to ważne szczególne w zawodach, które obejmują bezpośredni kontakt z klientem. CV bez zdjęcia o wiele łatwiej potrafi być przeoczone.

Kiedy dodać do CV zdjęcie?

Kiedy załączenie fotografii do CV jest dobrym rozwiązaniem? Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, jeżeli w pracy, o którą się ubiegasz, liczy się prezencja  – przykładem może być hostessa czy stewardessa. Co ciekawe, według luźnych statystyk prowadzonych przez serwis Linkedin, profile zawodowe, w których umieszczone zostało zdjęcie, są wyświetlane aż 14 razy częściej. Jednak z drugiej strony, jeżeli nie posiadasz profesjonalnego zdjęcia twarzy, o wiele lepiej będzie prezentować się Twoje CV bez niewyraźnego selfie z wakacji.

Zobacz też:  Jak zostać lekarzem endodontą?

CV ze zdjęciem  – kiedy należy go unikać?

Chociaż w naszym kraju, zdjęcia w CV są zazwyczaj mile widziane, musisz pamiętać, że sprawa ta wygląda nieco inaczej za granicą. W państwach takich jak Wielka Brytania, Australia czy Kanada pracodawcy nie przyjmują dokumentów z fotografią, aby uniknąć posądzenia o dyskryminację czy rasizm. Jeżeli więc aplikujesz o pracę za granicą, zanim wyślesz swoje CV, konieczne sprawdź obowiązujące zwyczaje.

Profesjonalne zdjęcie do CV, czyli na co zwraca uwagę rekruter?

Jakie zdjęcie do CV wybrać, aby zaprezentować się z najlepszej strony? Nie powinno ono być zbyt małe, ani za duże. Najbezpieczniejszym wyjściem jest taki sam wymiar, jak w przypadku prawa jazdy lub dowodu osobowego, czyli 3,5 cm na 4,5 cm. Najlepiej jeżeli przedstawia ono twoją twarz oraz ramiona. Fotografia całej sylwetki raczej nie jest wskazana. Jeżeli zależy Ci, aby rekrutacja przebiegła korzystnie powinieneś też dopasować swój wygląd do stanowiska, o które się ubiegasz. Zawsze mile widziany jest schludny wygląd, jednak inaczej powinieneś się ubrać, aplikując o pracę w banku, a zupełnie inaczej na bardziej swobodne stanowisko.

Jak zrobić zdjęcie do CV i czego unikać?

Aby zrobić zdjęcie do CV, musisz zadbać o kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest odpowiednie oświetlenie oraz tło. Warto zdecydować się na żywą kolorystykę zamiast czarno-białego zdjęcia. Tło powinno być jednolite oraz utrzymane w jasnych odcieniach – najbezpieczniejszym wyborem jest biały, kremowy lub jasnoniebieski. Może to być ściana lub specjalne tła stosowane do robienia zdjęć. Najlepiej wybrać naturalne oświetlenie  – musi ono być równomierne z każdej strony twarzy. Warto więc zdjęcie profilowe robić w porannych godzinach dniach, mając twarz skierowaną nie pod światło, ale w stronę okna.

Zdjęcie w CV  – jak powinieneś wyglądać?

Chcesz wyglądać profesjonalnie na zdjęciu do CV i zastanawiasz się, jak powinieneś się ubrać? Należy dokładnie przemyśleć swój strój, ponieważ może on bezpośrednio wpłynąć na to, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Przygotowując CV, najlepiej wybrać zdjęcie na którym prezentujesz się schludnie, a twój wygląd dopasowany jest do charakteru pracy. W przypadku mężczyzn sprawdzi się biznesowy garnitur i biała koszula, a kobiet marynarka i elegancka bluzka. Czego należy unikać? Odsłoniętych ramion, zbyt wyrazistych nadruków lub kolorów oraz rozpiętych guzików.

Zobacz też:  Jak zostać copywriterem?

Selfie czy fotografia portretowa  – jak wybrać dobre zdjęcie?

Jeżeli chcesz zrobić idealne zdjęcie do CV, takie, które przyciągnie rekrutera, musisz pamiętać o jeszcze kilku szczegółach. Fotografia w CV powinna być aktualna, lepiej więc unikać zdjęć wykonanych kilka lat temu. Nie sprawdzą się również zdjęcia nieformalne – na przykład z wakacji lub w towarzystwie innych osób. Wyjątkowo złym pomysłem jest zdjęcie słabej jakości, ponieważ pracodawca może pomyśleć, że podeszliśmy lekceważąco do procesu rekrutacyjnego.Należy unikać też selfie, które nie prezentują się profesjonalnie – jeżeli nie chcesz korzystać z usług fotografa, zawsze możesz poprosić przyjaciela, który pomoże Ci zrobić ładne zdjęcie.

Jak dodać zdjęcie do CV?

Wiele osób przygotowując CV w domu, boryka się z problemami natury technicznej, między innymi z załączeniem zdjęcia do dokumentu. W tym celu możesz użyć specjalnego kreatora CV albo jednego z najprostszych edytorów tekstu, takiego jak Word. W przypadku tego drugiego programu wystarczy, że w menu wybierzesz opcję USTAWIENIA, a następnie OBRAZ Z PLIKU, a twoje zdjęcie portretowe pojawi się w pliku. Niekiedy konieczne będzie dodatkowo wybranie opcji formatowania obrazu, aby ułożyć je w pożądanym miejscu, bez zepsucia układu całego tekstu.

Czy warto zrobić profesjonalne zdjęcie?

Chciałbyś zrobić profesjonalne zdjęcie profilowe, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? A może nie dysponujesz odpowiednim sprzętem i boisz się, że będzie rozmazane lub niewyraźne? Selfie wykonane telefonem to rzeczywiście zły pomysł. Jeżeli zależy Ci na osiągnięciu doskonałego efektu, możesz skorzystać z usług doświadczonego fotografa. Co prawda, jest to pewna inwestycja, ale raz wykonane zdjęcie możesz umieścić we wszystkich swoich dokumentach – posłuży nie tylko do tworzenia CV, ale będziesz mógł korzystać z niego wielokrotnie.

Jak widać, istnieje kilka reguł, których warto się trzymać, wybierając odpowiednie zdjęcie do CV. Uwzględniając je podczas przygotowywania swojej aplikacji, masz większe szanse, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymasz wymarzone stanowisko.

Zobacz też:  Czym jest PIT-B?

Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *