Jak zarabiać w internecie? 9 pomysłów na pracę w domu w trybie online!

Zastanawiasz się, jak wesprzeć domowy budżet bez wychodzenia z domu? Poszukujesz pracy w trybie online? Sprawdź, nasze pomysły, jak zarabiać w internecie! Daj się zainspirować wskazówkami z naszego portalu.

Praca zdalna zyskała na popularności w czasach pandemii. Obecnie jednak większość osób powróciła do stacjonarnego trybu pracy i codziennie są zmuszone do porannego wstawania i wyjazdów do biura. A co powiesz na to, aby samemu być sobie szefem i zarabiać przez internet z pozycji własnego łóżka? Chciałbyś zamienić krzesło biurowe na wygodną i ciepłą posadkę na domowym fotelu, przed kominkiem i z filiżanką ciepłej kawy w ręku? Chciałbyś sam ustalać swój limit oraz tryb pracy, a może kusi cię jej wizja z dowolnego miejsca na świecie i perspektywa wolności? Jeśli na chociaż jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że praca online jest dla ciebie! Sprawdź nasze pomysły, jak zarabiać w internecie! Być może to czas na zmiany i oderwanie się od podobnych do siebie ofert pracy? Oto kilka najlepszych metod w 2022, które mogą być sposobem na zarabianie pieniędzy w internecie!

Jak zarabiać w internecie – współpraca z redakcją

Zdalna praca w redakcji nie wymaga posiadania wykształcenia polonistycznego czy dziennikarskiego. Bardzo wiele redakcji funkcjonuje wyłącznie zdalnie. Wiele jest też popularnych mediów, które chętnie tną koszty i zatrudniają zdalnych pomocników, działających na przykład poprzez samozatrudnienie (możesz wówczas zrealizować zakup komputera na firmę). Portale mogą ich zatrudniać np. w formie płatnych praktyk, jako freelancerów ale także na umowie o pracę.

Współpraca z redakcją może przybrać rozmaite formy:

  • researchingu – wyszukiwania informacji i danych niezbędnych do tworzenia artykułów;
  • pracy korektora – sprawdzania tekstów pod względem poprawności językowej, merytorycznej i estetycznej;
  • pracy redaktora – tworzenia artykułów jako dziennikarz lub copywriter.

Współpraca z redakcją może przyjąć postać pracy dorywczej lub formę zajęcia na pełen etat. Zarobki będą tutaj uzależnione od przepracowanych godzin, zrealizowanych zleceń i posiadanego doświadczenia.

Zobacz też:  Zastanawiasz się, jak zostać psychoterapeutą? Sprawdź wymagania, które należy spełnić, aby prowadzić psychoterapię!

Praca przez internet – wypełnianie ankiet

Na pewno wielokrotnie spotkałeś się w odpowiedzią na pytanie o to, jak zarabiać w internecie, w kontekście pracy w charakterze osoby wypełniającej ankiety. Należy jednak jasno powiedzieć, że wypełnianie i uzupełnianie ankiet należy traktować jako zajęcie dorywcze, sposób na dorobienie do pensji podstawowej. Zajęcie to nie wymaga dużego zaangażowania czasu czy posiadania konkretnych kwalifikacji i umiejętności.

W sieci można znaleźć wiele serwisów i platform oferujących zajęcie w postaci wypełniania ankiet. Zanim jednak zdecydujesz się podjąć współpracę z którymś z nich, najpierw zapoznaj się z opiniami na jego temat. Postaraj się wyselekcjonować te wiarygodne.

Praca online – tłumaczenie tekstów

Na osoby posługujące się biegle językiem obcym czeka zatrudnienie w charakterze tłumacza. W tym przypadku można liczyć zarówno na zatrudnienie w korporacji, jak i na zlecenia od osób prywatnych.

Wynagrodzenie tłumacza najczęściej przeliczane jest w odniesieniu do ilości przetłumaczonych stron tekstu, jego wyspecjalizowania oraz języka tłumaczenia. Najwyżej cenione są teksty specjalistyczne, wymagające znajomości słownictwa branżowego.

Najmniej zarobią tłumacze języka angielskiego i niemieckiego. Nieco więcej powinni zarabiać specjaliści w dziedzinie języka czeskiego i rosyjskiego. Na najwyższe pensje mogą liczyć osoby posługujące się językiem uznawanym za niszowy, na przykład fińskim, koreańskim lub lapońskim.

Jak zarobić pieniądze jako copywriter?

Pracę copywritera można porównać z zajęciem dziennikarza. Copywriter również zajmuje się tworzeniem tekstów na strony internetowe, najczęściej jednak muszą one zostać odpowiednio zoptymalizowane pod kątem SEO, czyli zawierać słowa kluczowe, które pozwolą na ich wysokie wypozycjonowanie w popularnych przeglądarkach internetowych. Copywriterzy piszą rozmaite teksty w bardzo rozległej tematyce. Większość z nich specjalizuje się w określonych branżach, ale istnieją również jednostki uniwersalne. Osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą być odpowiedzialne za tworzenie artykułów poradnikowych, blogowych, specjalistycznych lub marketingowych.

Zarobki copywriterów, podobnie jak zarobki redaktorów, są mocno zróżnicowane i uzależnione od liczby stworzonych tekstów. W tym przypadku najczęściej stosowaną jednostką rozliczeniową jest tysiąc znaków ze spacjami. Najlepsi specjaliści potrafią zarobić kwoty oscylujące wokół stu złotych za godzinę.

Praca w domu – prowadzenie kanałów w social mediach

Chcesz sprawdzić inne opcje na to, by zarabiać przez internet? Współcześnie social media są jednym z bardziej nośnych kanałów informacyjnych. Każda ceniąca się firma prowadzi w nich własne kanały. Te zdobywają największe zasięgi, kiedy są regularnie prowadzone i bogate w wartościowe treści. Z tego względu coraz więcej przedsiębiorstw zatrudnia ekspertów do spraw wizerunku w sieci. Ci powinni z łatwością poruszać się w świecie Facebooka, Instagrama i LinkedIna oraz doskonale znać charakterystykę branży i zapotrzebowanie funkcjonujących w niej konsumentów.

Zobacz też:  Jak zostać dietetykiem i nie zwariować?

W tym przypadku stawki są uzależnione od zakresu działań specjalisty od mediów społecznościowych. Jeśli współpraca przyjmuje charakter kompleksowy, a więc ekspert nie tylko regularnie tworzy teksty i umieszcza je w mediach, ale również odpowiada za grafiki, reklamę i optymalizowanie zasięgów, to jego zarobki mogą sięgnąć do średnio pięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Jak zarabiać pieniądze na własnej pasji? Prowadź bloga!

Jeśli chciałbyś zacząć zarabiać przez internet na własnej pasji, a jednocześnie nie zależy ci na szybkim zarobku, to możesz spróbować swoich sił w blogowaniu. Jako specjalista w konkretnej dziedzinie, któremu z łatwością przychodzi dzielenie się z innymi własną wiedzą i doświadczeniem, a jednocześnie posiada lekkie pióro i doskonałe wyczucie gramatyki i ortografii, możesz starać się budować własną markę i pozycję eksperta.

Bloger na pierwsze zarobki będzie musiał nieco poczekać, ale kiedy te już się pojawią, to z miesiąca na miesiąc będą wzrastać. Regularnie umieszczane teksty, które zostaną uznane za wartościowe i przyciągną odpowiednio dużą liczbę odbiorców, są w stanie przynieść ci realne pieniądze w stosunkowo krótkim czasie.

Bloger może zarabiać na reklamach umieszczanych w nagłówkach i stopkach jego strony, na pisaniu tekstów reklamowych, na pozycjonowaniu produktów we wpisach branżowych lub tworzeniu eksperckich tekstów zewnętrznych. Z biegiem czasu taki freelancer z pewnością może liczyć na liczne występy publiczne u innych blogerów lub vlogerów, a może nawet w telewizji, a także współprace partnerskie i marketingowe.

Połącz pracę z domu z pasją, czyli załóż swój kanał na YouTube!

Masz ciekawą pasję, o której mógłbyś opowiadać godzinami? Występy publiczne nie stanowią dla ciebie problemu i chętnie oglądasz filmiki i zdjęcia ze sobą w roli głównej? A może marzysz o byciu rozpoznawalnym? Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziałeś twierdząco, to idealnym zajęciem dla ciebie będzie praca w charakterze youtubera!

Żeby zostać youtuberem, wystarczy posiadać kamerkę internetową oraz wiedzę z zakresu obsługi jednego z narzędzi do montażu filmów.

Zobacz też:  Podanie o pracę ratownik medyczny - jak skutecznie aplikować o pracę w szpitalu?

Szacuje się, że za sto tysięcy wyświetleń filmu w serwisie zarabia się około dwieście złotych. Najpopularniejsi twórcy dodatkowo mogą liczyć na zarobki ze współpracy z firmami, polegającej na reklamowaniu ich produktów i usług. W tym przypadku za realizację jednego projektu można zarobić nawet do stu tysięcy złotych, najczęściej jednak stawki są znacznie niższe i sięgają kilku tysięcy złotych lub procentowego udziału w zysku ze sprzedaży.

Jak zarobić przez internet na przepisywaniu tekstów i nagrań?

Czy wiesz, że w internecie można zarobić również na przepisywaniu tekstów i nagrań? Praca polega na zdalnym przepisywaniu książek na e-booki oraz odręcznie pisanych tekstów, zeskanowanych dokumentów lub nagrań na komputerowe dokumenty tekstowe. W tym przypadku należy jednak szczególnie uważać na fałszywych zleceniodawców i dowiedzieć się, czy podmiot jest godny zaufania.

Zarobki uzależnione są od tego, ile będzie przepisanego tekstu, a także od tempa pracy. Opłaca się zatem szlifować szybkie i bezbłędne pisanie. Stawki zależne są od liczby przepisanych stron A4. Każda z nich powinna być w odpowiedni sposób sformatowana.

Korepetycje online

Studiowałeś kierunki ścisłe lub języki obce? Wówczas także możesz zarobić. Z łatwością powinieneś znaleźć zajęcie w charakterze zdalnego korepetytora lub lektora. Pracować i zarabiać przez internet można za pośrednictwem Skype’a, Messengera, Discorda lub innego komunikatora.

Pensje korepetytorów online wahają się w uzależnieniu od posiadanych umiejętności i doświadczenia. Najczęściej godzina pracy wyceniana jest na kwotę od 30 do 60 złotych. Pracować możesz za pośrednictwem agencji lub poprzez bezpośrednią współpracę z uczniami. Agencja znajdzie ci klientów, ale w zamian będzie oczekiwała udziału w dochodach.

Do tej pory zastanawiałeś się, czy w ogóle da się i jak zarabiać w internecie? Oczywiście, że się da i to niemałe kwoty. Marketing czy sklep internetowy, gdzie można sprzedawać, to popularne opcje, ale jest ich zdecydowanie więcej! Copywriting czy branża video na YT to także możliwe źródło dochodu. To, jak dobrze płatna będzie praca, uzależnione jest od poziomu zaangażowania, wykonywanego zajęcia oraz czasu, jaki będziesz w stanie poświecić na pracę. Często praca online umożliwia osiągnięcie wyższych zarobków niż stacjonarna, a dodatkowo wiąże się z dużo większą swobodą działania.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *